5 zalet oszczędzania na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE)

0
3381

Kilkakrotnie już na naszym portalu pisaliśmy o konieczności oszczędzania na emeryturę. Każdy kto chce by po zakończeniu pracy zawodowej mieć spokojne pod względem finansów życie powinien pomyśleć o prywatnej emeryturze. Mamy do tego wiele instrumentów finansowych. Dzisiaj powiemy nieco więcej o IKE czyli o Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Mają one kilka podstawowych zalet, które postaramy się przedstawić. 


Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych

Oszczędzając lub inwestując pieniądze musimy liczyć się z koniecznością płacenia podatku od zysków kapitałowych. W przypadku Indywidualnych Kont Emerytalnych możemy być z tego podatku zwolnieni. Oczywiście po spełnieniu określonych warunków. A więc przede wszystkim musimy wpłacić pieniądze na nasze konto co najmniej w pięciu dowolnych latach oszczędzania. Pieniędzy z konta nie możemy też wypłacić przed ukończeniem 60 roku życia lub w przypadku nabycia wcześniejszych uprawnień emerytalnych przed ukończeniem 55 lat. 

 Dziedziczenie środków

Gromadząc pieniądze na Indywidualnym Koncie Emerytalnym mamy pewność, że jeśli my nie będziemy mogli z nich skorzystać będą one dziedziczone przez naszych spadkobierców lub osoby uposażone. Co ważne środki są dziedziczone do ostatniej złotówki. Nie ma więc znaczenia czy posiadacz IKE zaczął już wypłacać środki czy też znajdują się na nim wszystkie zgromadzone pieniądze.  

Duży wybór instytucji w których możemy oszczędzać

Gdy zdecydujemy się założyć nasze Indywidualne Konto Emerytalne, mamy duży wybór instytucji w których możemy oszczędzać. Mówimy tu o bankach, domach maklerskich, Towarzystwach Ubezpieczeniowych na Życie czy też o Funduszach Inwestycyjnych. Możemy więc zadecydować czy będziemy oszczędzać inwestując w akcje, obligacje, lokaty itd. 

Niskie koszty obsługi konta

Dużą zaletą IKE są niższe opłaty manipulacyjne jakie stosują instytucje którym powierzamy pieniądze. Często nawet jesteśmy z nich zwolnieni. 

Duża elastyczność i dostęp do naszych pieniędzy

Posiadacze Indywidualnych Kont Emerytalnych mają pełny dostęp do swoich pieniędzy. W każdej chwili możemy zamknąć nasze konto i odzyskać to co wpłaciliśmy. Co ważne, jeśli zrobimy to po upływie 12 miesięcy od jego założenia, nie będziemy musieli płacić za to żadnych prowizji. Podobnie bez prowizji możemy zmienić instytucję w której będziemy pieniądze oszczędzać. 

Jak widać IKE ma wiele zalet. Warto więc jak najszybciej wybrać instytucję która prowadzi Indywidualne Konta Emerytalne by jak najwcześniej zacząć nasze oszczędzanie na emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here