Co musisz wiedzieć o kryptowalutach? – informacje dla początkujących

0
638

Bez wątpienia każdy z nas chociaż raz zetknął się z terminem kryptowalut. Wiele osób ma jednak mgliste pojęcie o tym, czym one właściwie są. Najprościej można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojej fizycznej formy. Obecnie w obiegu na rynku jest dużo kryptowalut, ale najpopularniejszą z nich jest ta, która została wynaleziona w 2009 roku, czyli Bitcoin.

Kryptowaluty przynależą do rozproszonego systemu księgowego, opierającego się na kryptografii. Zdecydowana większość krajów świata uznaje je już za oficjalny środek płatniczy. Aby opłacić transakcję kryptowalutą, sprzedawca musi uznawać taki środek płatniczy.

Rejestr księgowy poszczególnych transakcji jest dostępny publicznie, jedynie osoby biorące w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy do szyfrowania. Wszystkie kryptowaluty działają mniej więcej w ten sam sposób – opierają się na łańcuchu bloków, a fachowo mówiąc – na blockchainie. Gdzie można kupować kryptowaluty? Jak wygląda się handel kryptowalutami?

Decentralizacja kryptowalut – na czym polega?

Czym właściwie jest decentralizacja wirtualnej waluty? W skrócie chodzi o to, że kryptowaluty nie są zależne od żadnej organizacji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może decydować o ich emisji, ani w ogóle wpływać na ich wartość. Jest to cecha, która przeciwdziała manipulacjom kursem. Żaden kraj nie może mieć wpływu na ich kurs. W przypadku tradycyjnych walut wszelkie transakcje wykonywane są z pomocą zewnętrznego podmiotu. Bez pośrednictwa banku nie wykonamy jakiegokolwiek przelewu. Jest to minus, gdyż w razie powstania awarii w danym banku właściciele kont pozbawieni są możliwości dokonywania przelewów.

Przy kryptowalutach nie istnieje ten problem, ponieważ dokonywane transakcje są sprawdzane przez wielu użytkowników w tym samym czasie. W sytuacji kiedy jeden z nich zrezygnuje, na jego miejsce natychmiast wchodzi następny, co jest gwarancją niezawodności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne wady. Jedną z nich jest wydłużony czas transakcji, ponieważ często zdolności obliczeniowe użytkowników są zbyt małe. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, gdyż kontrolowanie takich transakcji wykorzystuje ogromne ilości prądu.

Gdzie odbywa się handel kryptowalutami?

Najwięcej transakcji kupowania i sprzedaży wirtualnych walut ma miejsce na kryptogiełdach. Jest to lokalizacja oferująca stosunkowo niskie kwoty transakcji. W tym przypadku jedynym kosztem jest prowizja, gdyż giełdy walut wirtualnych nie pobierają stawki za założenie konta.

Obecnie powstało dużo giełd wirtualnej waluty oferujących różne waluty wirtualne,które różnią się między sobą jakością oferowanego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy sprawdzić ranking giełd kryptowalut (https://jakdorobic.pl/gdzie-kupowac-kryptowaluty/), aby móc wybrać najlepszą. Oczywiście kryptogiełda nie jest wyłączną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:

  • w kantorze z wirtualną walutą,
  • od innego użytkownika kryptowalut,
  • w bitomacie.

Oczywiście nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w wyżej wymienionych miejscach, zdecydowanie największy wybór będzie na giełdach.

Najważniejsze informacje o metodach przechowywania kryptowalut

Kiedy już staniemy się właścicielami kryptowaluty poprzez np. zakup na giełdzie, pozostaje pytanie – jak je przechowywać? W tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel opiera się o dwa klucze – prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można dać innym uczestnikom, w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny pozostaje jedynie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela.

Z jego pomocą można rozporządzać zgromadzonymi środkami. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez osoby trzecie. Może to doprowadzić do przejęcia naszego portfela przez osoby niepowołane. W przypadku kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system.

Jak wygląda się płatność kryptowalutami?

Na czym polegają transakcje z użyciem wirtualnych walut? To nic innego jak ich przelewanie pomiędzy portfelami, a w następnej kolejności weryfikacja wszystkich transakcji przez użytkowników danej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć, dany podmiot musi na pewno udostępnić opcję rozliczania się w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można również handlować na kryptogiełdach. W sytuacji portfeli walut wirtualnych wyjątkowo ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można dopuścić do utraty prywatnego klucza, gdyż nie ma możliwości jego odzyskania. Niestety, jeżeli już stracimy klucz właściciel traci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki.

Warto wspomnieć, że obecnie najpowszechniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób płatności staje się coraz sławniejszy i coraz więcej podmiotów udostępnia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym bez wątpienia należy się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here