Co to lokata bankowa

0
980

Na pewno większość z nas słyszała o lokacie bankowej. Wiele osób ma też lokaty w banku, gdyż jest to jeden z najpopularniejszych produktów oferowanych przez te instytucje. Ale czy każdy z nas ma wystarczającą wiedzę, by wiedzieć jak wybrać najlepszą lokatę? Postaramy się to wyjaśnić.

Lokata bankowa to bardzo prosty w swoim założeniu produkt. Klient posiadający nadwyżkę finansową wpłaca pieniądze do banku, a w zamian za to banku wypłaca mu pieniądze, zwane odsetkami. Wysokość odsetek jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od wysokości stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. Ponadto do okresu na jaki wpłacimy pieniądze do banku czy też od rodzaju lokaty. Jak łatwo się domyśleć, różne banki oferują nam różne oprocentowania swoich lokat. Dlatego zanim założymy lokatę, sprawdźmy który bank ma dla nas najlepszą ofertę. 

Lokata bankowa jest jednym z najpopularniejszych instrumentów oszczędnościowych. Jednakże oszczędzanie nie jest równoważne z inwestowaniem. Dlatego też, nie mamy co liczyć na wielkie zyski z naszych lokat. Co więcej, wiele banków proponuje nam lokaty z niższym niż wysokość inflacji. Czyli realnie nasze pieniądze tracą na wartości.Jest to więc kolejny argument do dokładnego przeszukiwania ofert jakie mają dla nas banki. 

A jakie są rodzaje lokat? Możemy je podzielić według kilku kryteriów. W bankach spotkamy więc lokaty terminowe (krótko, średnio i długoterminowe, o oprocentowaniu stałym lub zmiennym). Są to najpopularniejsze lokaty z których najczęściej korzystamy. Innym rodzajem lokat są lokaty rentierskie. Dają one możliwość wypłaty uzyskanych odsetek w określonych okresach – np co miesiąc. Lokaty nocne to lokaty, które zakładamy tylko na jedną noc. Są one korzystne dla ludzi, posiadających duże oszczędności, ale którzy nie wiedzą kiedy będą je wydawać. Ciekawym rodzajem lokat są lokaty progresywne. Ich oprocentowanie jest na początku najniższe ale wzrasta wraz z czasem w jakim trzymamy pieniądze w banku. 

Na popularność lokat bankowych wpływa jeszcze jeden ważny czynnik. Jest to bardzo bezpieczny sposób na oszczędzanie. A wszystko dlatego, że są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli jakiś bank stałby się niewypłacalny, BFG wypłaci jego klientom depozyty, jakie do niego wpłacili. 

Jeżeli mamy jakieś oszczędności, warto zastanowić się, czy nie wpłacić je na bankową lokatę. Bo chociaż nie będziemy mieli z niej wielkich zysków, to jednak zawsze lepiej dostać nawet kilka złotych z tytułu odsetek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here