Co to poduszka finansowa

0
474

Z całą pewnością wiele osób spotkało się już z określeniem “poduszka finansowa”. Jednakże nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę co określenie to dokładnie oznacza. Otóż poduszka finansowa, to nic innego jak fundusz awaryjny, z którego możemy skorzystać, w razie nieprzewidzianych sytuacji, przez które nie będziemy mogli zarabiać. Jakie mogą to być sytuacje? Utrata pracy, choroba itp. W takich momentach możemy właśnie skorzystać z oszczędności, które mamy zgromadzone na “czarną godzinę”. 

Oszczędności Polaków

Jak pokazują badania, Polacy nie są narodem który ma duże oszczędności. Na szczęście tendencja ta zaczyna się powoli zmieniać, jednakże i tak bardzo dużo nam do uzyskania tego samego poziomu jaki posiadają np osoby z Europy Zachodniej. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze nie mamy wystarczających dochodów, by oszczędzać. Po drugie, nie mamy wiedzy, która pozwoli nam na oszczędzanie. Po trzecie, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest stworzenie dla siebie bezpieczeństwa finansowego w postaci poduszki finansowej, która może być użyta w razie potrzeby lub środki na niej zgromadzone mogą zostać wykorzystane po zakończeniu aktywności zawodowej. Bardzo często chcemy oszczędzać, ale nie wiemy jak to robić lub nasz “zapał” do oszczędzania szybko się kończy. 

Jak duża powinna być poduszka finansowa

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od naszej sytuacji rodzinnej, zawodu który wykonujemy czy naszego wieku. Eksperci finansowi uważają, że powinniśmy oszczędzać lub inwestować 10% naszych miesięcznych przychodów. Oczywiście zdecydowana większość z nas może zapomnieć o tak dużych miesięcznych oszczędnościach, ale powinniśmy przynajmniej do takiej kwoty dążyć. Minimalna kwota jaką powinni posiadać w postaci oszczędności osoby samotne to nasze trzymiesięczne zarobki. Jeżeli mamy na utrzymaniu rodzinę, wysokość naszego funduszu awaryjnego powinna zwiększyć się do sześciomiesięcznych przychodów. Posiadając takie oszczędności spokojnie powinniśmy sobie poradzić w przypadku utraty pracy lub choroby uniemożliwiającej nam zarabianie. Oczywiście jeżeli zużyjemy część środków z naszego funduszu, powinniśmy go jak najszybciej odbudować, gdy zaczniemy ponownie zarabiać. 

Gdzie przechowywać nasze oszczędności

Zastanówmy się teraz, gdzie przechowywać pieniądze które są naszym funduszem awaryjnym. Otóż musimy mieć do nich w miarę łatwy dostęp. Najlepszym rozwiązaniem może więc okazać się tu konto oszczędnościowe. Niestety wadą tego rozwiązania jest stosunkowo niskie oprocentowanie jakie te konta mają. Często nie przekracza ono wysokości inflacji, więc relatywnie tracimy pieniądze. Lepiej oprocentowane są bankowe lokaty, ale tutaj w przypadku zerwania jej, nie dostaniemy odsetek wcale. Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie czyli w domu też nie ma sensu, gdyż ponownie na skutek inflacji tracą one na wartości. Najlepszym rozwiązaniem jest więc chyba szukanie promocyjnych ofert na krótkoterminowe lokaty, które często możemy spotkać w bankach. Oczywiście będzie to od nas wymagało nieco wysiłku, gdyż będziemy musieli na bieżąco sprawdzać promocje bankowe, jednak na pewno będzie się nam to opłacało. 

Poduszka finansowa powinna znajdować się w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki temu, będziemy mogli czuć się zabezpieczeni od strony finansowej i nie zastanawiać się, co stanie się gdy stracimy pracę. Dlatego starajmy się budować nasz fundusz awaryjny, aby był on jak największy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here