Co zrobić by efektywnie oszczędzać pieniądze

0
556

Zdecydowana większość z nas, chciałaby mieć jakieś oszczędności. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dzięki nim, mamy zapewnione finansowe bezpieczeństwo i jeśli znajdziemy się w przejściowych finansowych tarapatach, będziemy mogli z nich skorzystać. Niestety bardzo duża grupa naszych rodaków (badania pokazują że około 40%) nie ma żadnych oszczędności. Ponadto duża grupa Polaków posiada tylko minimalną kwotę odłożoną na „czarną godzinę”, która nie wystarczy na rozwiązanie problemów, które od czasu do czasu mogą się pojawić. Brak oszczędności wynika z wielu faktów. Każdy z nas może podać inny powód, dla którego nie oszczędza. Poniżej zastanowimy się, co zrobić, by efektywnie zacząć oszczędzać i by na naszym koncie oszczędnościowym, pojawiła się większa ilość środków.

Gdy zapytamy znajomych dlaczego nie oszczędzają, najczęściej powiedzą nam, że nie mają z czego. Zarobione pieniądze, są wydawana „na bieżąco” i pod koniec miesiąca na koncie nie ma już środków. W takim przypadku jeśli chcemy zacząć oszczędzanie, mamy dwa wyjścia. Po pierwsze, możemy poszukać dodatkowych źródeł dochodów. Praca dodatkowa (nawet 3-4 godziny na tydzień), sprzedaż niepotrzebnych rzeczy z naszego domu na portalach aukcyjnych – to tylko najbardziej popularne metody dodatkowych pieniędzy. Możemy je wpłacać przeznaczyć na nasze oszczędności i po pewnym czasie na pewno zauważymy, że stają się one coraz większe. Po drugie, możemy zrezygnować z niektórych wydatków. Przygotowywanie jedzenia do pracy w domu, może okazać się dużo tańsze niż kupowanie go „na mieście”. Poszukanie tańszej firmy ubezpieczeniowej dla naszego samochodu także pozwoli zaoszczędzić nam sporo pieniędzy. I można tak wymieniać bardzo długo. Jeśli rozejrzymy się wkoło siebie, na pewno zobaczymy że wiele rzeczy możemy kupić taniej lub że są nam one zupełnie niepotrzebne. I znowu w naszym budżecie domowym pojawią się wolne środki, które możemy przeznaczyć na oszczędności.

Dużym problemem dla wielu osób może okazać się brak wiedzy o produktach oszczędnościowych, dzięki którym nasze pieniądze nie będą tracić na wartości. I to kolejny powód przez który wiele osób nie oszczędza. Tymczasem uzyskanie takiej wiedzy, jest banalnie proste. Wystarczy zajrzeć do sieci internetowej, by dowiedzieć się które produkty są bezpieczne, jak i gdzie możemy z nich skorzystać itp. Nie trzeba poświęcić dużo czasu, by taką wiedzę zdobyć a dzięki niej, oszczędzanie stanie się o wiele łatwiejsze.

Na pewno nie chcemy też, by nasze pieniądze nie traciły na wartości. A wiele osób uważa, że właśnie dlatego nie chcą oszczędzać. Jednakże możemy bez problemu znaleźć bezpieczne instrumenty finansowe, które sprawią, że nasze oszczędności nie stracą na wartości. Mówimy tu chociażby o Obligacjach Skarbowych, których oprocentowanie jest wyższe inflacji, więc realna wartość naszych pieniędzy będzie stabilna.

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka przykładów które mogą pomóc nam w rozpoczęciu oszczędzania. Najważniejsza jednak powinna być chęć posiadania zabezpieczenia finansowego i świadomość, że jest nam ono potrzebne. Wtedy na pewno znajdziemy sposób by nasze oszczędności systematycznie powiększały się, a wtedy nasza sytuacja finansowa będzie o wiele bardziej stabilna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here