Czy dzieci mogą oszczędzać na lokatach

0
1269

Nasze pociechy z różnych okazji dostają pieniądze. Urodziny, komunia, wizyta babci czy dziadka – zwykle wiąże się to z jakimś finansowym prezentem. Część dzieciaków od razu otrzymane pieniądze wyda, ale część z nich, chce je zachować na przyszłość by uzbierać większą kwotę. Można ją wtedy przeznaczyć na sensowny zakup. Często także rodzice zastanawiają się, w jaki sposób odkładać pieniądze dla swoich maluchów. Chodzi tu przede wszystkim o pieniądze na studia czy nowy dom. Bez sensu jest trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, gdyż na skutek inflacji tracą one na swojej wartości. Ciekawym rozwiązaniem może więc okazać się lokata dla dziecka, którą oferują niektóre banki.

Lokata bankowa, to wyjątkowo prosty produkt. Zawieramy z bankiem umowę, na mocy której wpłacamy do tej instytucji określoną ilość pieniędzy. W zamian za to, bank po zakończeniu umowy, wypłaca nam odsetki. Lokata dla dziecka, nie różni się właściwie niczym, od zwykłej lokaty. No może poza tym, że jej posiadaczem jest osoba niepełnoletnia. Aby taką lokatę założyć, musimy udać się do siedziby banku. Jeśli nasze dziecko ma mniej niż 13 lat, nie musi być z nami obecne, a wszystkie dokumenty podpisywane są przez dorosłe osoby. Co ważne, lokatę dla dziecka może podpisać tylko przedstawiciel ustawowy, którym w zdecydowanej większości przypadków są rodzice. Jeśli nasze dziecko ma skończone 13 lat, może założyć lokatę samodzielnie. Ale w obecności rodziców, którzy muszą na to wyrazić zgodę.

Czy opłaca się zakładać dziecku lokatę? Jeśli chodzi o zyski, to jest to kwestia sporna. Albowiem obecne odsetki jakie proponują nam banki, nie zachęcają do oszczędzania. Często są one niższe niż stopień inflacji, więc praktycznie tracimy nasze pieniądze. Ale i tak nawet najniższe oprocentowanie jest lepsze, niż trzymanie pieniędzy w domu. Ponadto są to pieniądze gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a nasze dziecko uczy się oszczędzania, co może być mu bardzo potrzebne w przyszłości.

Na pewno lokata dla dziecka jest ciekawą alternatywą dla wszystkich tych, którzy chcą oszczędzać z myślą o swoich pociechach. Oczywiście nie możemy liczyć na ogromne zyski, ale jest to sposób bezpieczny, a dla wielu z nas ma to decydujące znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here