Czy emeryci dostaną kredyt w banku

0
70

Gdy spojrzymy na co bank zwracają uwagę rozpatrując wnioski kredytowe, to jednym z głównym elementów tej analizy jest spojrzenie na stabilność dochodów. Te osoby, które mają stałe, systematyczne wpływy na konta i uzyskują je z pewnych źródeł mają większą szansę na kredyt niż ci, którzy mogą w każdej chwili stracić swoją pracę. Wydawało by się więc, że dla banków wspaniałymi klientami są emeryci. Mają oni stałe dochody, a pieniądze na konto przelewa im Skarb Państwa, czyli instytucja która prawie nigdy nie zbankrutuje. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy emeryci bez problemu dostaną kredyt lub pożyczkę w banku?

Okazuje się, że emerytom wcale nie jest tak łatwo pożyczyć pieniądze w banku. A wszystko dlatego, że banki oprócz stabilności dochodów zwracają też uwagę na inne czynniki. Chodzi tu min o historię kredytową, czy o wysokość dochodów. Ale innym ważnym elementem na który zwraca się uwagę w momencie rozpatrywania wniosku o kredyt lub pożyczkę jest wiek wnioskodawcy. A wszystko dlatego, że banki muszą wziąć pod uwagę fakt, że emeryci to osoby z większym prawdopodobieństwem zakończenia życia niż osoby które jeszcze pracują. Na pewno nie jest to miłe, ale taka jest rzeczywistość. Oczywiście nie jest powiedziane, że i młodsze osoby nie zakończą swojego życia, jednakże prawdopodobieństwo takiego zdarzenia są mniejsze. W związku z tym, trudno spotkać w bankach oferty kredytowe dla osób, które mają więcej niż 75 lat. 

Jeżeli spojrzymy dokładniej na oferty kredytowe jakie banki mają dla emerytów to na pewno zauważymy, że są one nieco mniej korzystne niż dla osób aktywnych zawodowo. I tak zazwyczaj są one droższe – wyższe oprocentowanie lub prowizja. Bardzo często wymagane są jakieś zabezpieczenia, którym najczęściej jest poręczyciel. 

Na szczęście można nieco “poprawić “ te warunki. Na takie ulgi mogą liczyć osoby, które mają w danym banku rachunek osobisty. Ponadto, można złożyć wniosek ze współkredytobiorcą, najlepiej dużo młodszym. Wtedy możemy liczyć na nieco lepsze warunki ze strony banku, ze względu na zmniejszone ryzyko. 

Na pewno emeryci nie mają jakichś specjalnych ofert ze strony banku jeśli chodzi o kredyty. Ale nie jest powiedziane że nie mogą w tych instytucjach pożyczyć pieniądze. I jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż przecież każdy z nas może potrzebować pożyczki, bez względu na nasz wiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here