Czy warto oszczędzać na lokatach

0
687

Lokaty bankowe to niezmiennie najbardziej popularne produkty oszczędnościowe. A wszystko dlatego, że są one ogólnie dostępne, łatwe w założeniu i dają nam bezpieczeństwo, jak chyba żaden inny produkt oszczędnościowy. Nie ma się więc co dziwić, że zdecydowana większość naszych rodaków właśnie w ten sposób pomnaża swoje oszczędności. Ale czy jest to dobry sposób? Czy dzięki lokatom możemy zarabiać? 

Na początek powiedzmy sobie czym jest lokata. Lokata bankowa to nic innego jak umowa, zawarta pomiędzy bankiem który lokaty oferuje a klientem, który wpłaca do banku pieniądze. W zamian za to, bank wypłaca mu odsetki, które są dla niego zyskiem. Lokatę zakłada się na określony czas, który może zostać wydłużony. Rozróżniamy kilka rodzajów lokat. Mogą być o stałym lub zmiennym oprocentowaniu, krótko lub długoterminowe, w złotówkach lub w walutach obcych itd. Możemy je założyć w oddziale banku lub za pośrednictwem sieci internetowej. Nie jest to skomplikowana procedura i potrafi ją wykonać praktycznie każdy, kto ma dostęp do bankowości internetowej. 

A teraz zastanówmy się, czy warto oszczędzać na lokatach. I od razu powiedzmy, że nie jest łatwo na to pytanie odpowiedzieć. Musimy na wszystko spojrzeć z kilku stron. Jeżeli chodzi o zyski jakie otrzymamy z lokaty bankowej, to mówiąc najogólniej nie są one satysfakcjonujące. Zdecydowana większość banków oferuje nam oprocentowanie niższe niż wysokość inflacji. Czyli mówiąc prościej, na lokacie bankowej tracimy. A wszystko dlatego, że siła nabywcza naszych pieniędzy zgromadzonych na lokacie jest mniejsza w momencie jej zakończenia, niż na jej początku. Więc jeśli spojrzymy na lokatę z tej perspektywy, to jest ona nieopłacalna. Wprawdzie można znaleźć promocje, dzięki którym na lokacie nie stracimy, ale zysków i tak wielkich nie osiągniemy. 

Lokata jednakże ma swoje zalety. Przede wszystkim jest to niezwykle bezpieczny produkt bankowy. Środki zgromadzone na lokatach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc nawet jeśli bank upadnie to i tak odzyskamy nasze pieniądze. Ponadto mamy do pieniędzy stały i łatwy dostęp, dzięki czemu możemy lokatę rozwiązać (jedyną konsekwencją jest tu utrata odsetek, które jak już mówiliśmy i tak są niewielkie). 

Lokaty na pewno jeszcze długo będą “królować” jeśli chodzi o produkty oszczędnościowe. I to bez względu na to, że praktycznie na nich nie zarabiamy. Więc każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto w ten sposób oszczędzać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here