Czy warto oszczędzać w obcej walucie

0
289

Każda osoba która chce w jakiś sposób oszczędzać (inwestować) swoje pieniądze, ma na to bardzo dużo sposobów. Oczywiście jak łatwo się domyśleć, zdecydowana większość oszczędzających wybiera najprostsze metody oszczędzania, do których zaliczamy np bankowe lokaty. Ale nawet jeśli spojrzymy na ten produkt zauważymy, że banki oferują różne rodzaje lokat. Jednymi z nich są lokaty walutowe

Lokaty walutowe nie różnią się w swojej formie od lokat złotówkowych. Jedyną różnicą jest waluta, która wpłacamy do banku. Nie są to złotówki, ale waluty które obowiązują w innych bankach. W polskich bankach możemy znaleźć lokaty w dolarach amerykańskich, EURO i brytyjskich funtach. Są to więc najpopularniejsze waluty, które możemy wymienić w banku chociaż o wiele lepsze kursy oferują nam kantory internetowe. 

Zastanówmy się teraz, czy oszczędzanie na lokatach walutowych jest opłacalne. Otóż jeśli popatrzymy na oprocentowanie jakie oferują nam banki, to na pewno zauważymy, że nie jest ono zbyt duże. Zwykle nie przekracza 1%. Można więc powiedzieć, że jest niższe od inflacji. Jednakże musimy wiedzieć, że oszczędzając w obcej walucie, nie możemy patrzeć na inflację jaka występuje w naszym kraju, ale w kraju w którym występuje waluta w której mamy lokatę. Może się okazać, że jest ona niższa niż wielkość oprocentowania, a więc nie tracimy naszych pieniędzy. Jednakże o wiele ważniejszą kwestią jeśli chodzi o oszczędzanie w obcej walucie, są różnice kursowe. Jak doskonale wiemy, kursy poszczególnych walut w stosunku do złotówki nieustannie się zmieniają. Na skutek wielu czynników raz nasza waluta może tracić na wartości lub też może stawać się silniejsza. W związku z tym, jeśli po zakończeniu umowy z bankiem wypłacimy nasze EURO czy dolary i zamienimy je na złotówki, może się okazać że mamy mniej pieniędzy niż wpłaciliśmy do banku lub też pomimo niskiego oprocentowania lokaty mamy o wiele więcej pieniędzy. Jest to tzw ryzyko walutowe. 

Zazwyczaj uważa się, że oszczędzanie na lokatach należy do najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy. Jednakże w przypadku lokat walutowych do końca tak nie jest. Nie chodzi tu o to, że nie dostaniemy wpłaconych pieniędzy do banku, gdyż są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jednakże ich wartość po zamianie może być niższa, niż w momencie zakładania lokaty. Chyba że wpłacamy do banku na lokatę walutową środki i wcale nie mamy zamiaru zamieniać je na złotówki. Wtedy lokaty walutowe mogą być dla nas dobrym rozwiązaniem, chociaż nie możemy spodziewać się jakichś wielkich zysków z tytułu ich posiadania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here