Czy warto prowadzi biznes w formie franczyzy

0
69

Zdecydowana większość biznesmenów, posiada własny pomysł i własną wizję prowadzenia swojej firmy. Jednakże część z osób, chciałaby mieć swoją działalność gospodarczą, jednakże takiego pomysłu na biznes nie posiada. Na całe szczęście, jest dla nich bardzo ciekawe rozwiązanie. Mogą oni bowiem skorzystać z franczyzy. 

Franczyza to specjalny system sprzedaży towarów lub usług. Jest on oparty na ścisłej współpracy pomiędzy podmiotami, które nie są ze sobą powiązane prawnie i finansowo. W praktyce jedna firma – franczyzodawca – daje drugiej firmie – franczyzobiorcy – możliwość prowadzenia działalności pod swoim szyldem. Możemy więc korzystać z nazwy, znaku towarowego, “know how”, zaplecza technicznego itp. W zamian za to, należy opłacać określoną “daninę” określoną w umowie franczyzy. 

Dlaczego jest to ciekawa forma biznesu, nad którą warto się zastanowić? Otóż “wchodzimy” w biznes, który jest już najczęściej znany na rynku. W związku z tym, nasze ryzyko biznesowe znacznie maleje. Ponadto możemy na bieżąco korzystać z pomocy franczyzodawcy i to pod wieloma względami. Dzięki efektowi skali, możemy negocjować lepsze warunki z naszymi kontrahentami, dzięki czemu nasze zyski będą wyższe. Będziemy mogli znacznie ograniczyć też nasze wydatki na reklamę i marketing. 

Oczywiście franczyza to nie tylko same zalety. W systemie tym znajdziemy też i wady. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że w trakcie prowadzenia biznesu, nie będziemy mogli się “wychylać”. Oznacza to, że nasz model działalności nie może być inny niż zawarty w umowie franczyzy. Ponadto zawsze istnieje ryzyko, że umowa z franczyzodawcą nie zostanie przedłużona. Nie możemy też zapominać, o kosztach związanych z opłatą franczyzową. 

Czy warto więc prowadzić biznes w postaci franczyzy? W wielu przypadkach tak. Jednakże zanim podejmiemy współpracę w tej formie, musimy dokładnie przeanalizować rynek, odbiorców i przede wszystkim konkurencje. I jeśli po tej analizie stwierdzimy, że franczyza jest odpowiednim modelem biznesowym, możemy właśnie w takim systemie rozpocząć naszą działalność gospodarczą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here