Czym jest przelew natychmiastowy

0
770

Praktycznie każdy z nas musi w ciągu roku wykonać kilka przelewów. Oczywiście część z nas wykonuje kilka przelewów w ciągu miesiąca płacąc za media, kablówkę czy inne zobowiązania. Da niedawna, musieliśmy pamiętać, aby zlecić w banku wykonanie przelewu z odpowiednim wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły do odbiorcy na czas. Albowiem przesłanie środków z jednego konta na drugie trwało nawet kilkanaście godzin. Na szczęście dzisiaj sytuacja wygląda nieco lepiej. A wszystko dzięki temu, że banki dają nam do dyspozycji przelewy natychmiastowe. Dzięki nim pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy praktycznie zaraz po ich wysłaniu.

Tradycyjne przelewy bankowe oparte są na systemie Eliksir. Oznacza to, że księgowane są o odpowiednich godzinach, które nasz bank ma wyznaczone zarówno do wysyłania pieniędzy jak i do ich księgowania na rachunkach. Natomiast jeśli chodzi o przelewy natychmiastowe to w ich przypadku sesje Eliksir nie są brane pod uwagę. Po prostu banki dokonują odpowiednich zapisów na kontach w momencie gdy przelew zlecimy. A więc nasze pieniądze nie czekają aż nadejdzie odpowiednia sesja Eliksir, tylko od razu „wędrują” na konto odbiorcy, gdzie są natychmiast księgowane. Można więc powiedzieć, że odbiorca ma je do dyspozycji w czasie rzeczywistym.

Przelewy natychmiastowe wykonujemy w identyczny sposób jak zwykłe. Musimy więc podać z jakiego rachunku ma być on dokonany, na jaki rachunek pieniądze mają trafić, jaką kwotę chcemy przelać itp. Jednakże nie możemy zapomnieć, aby zaznaczyć w odpowiednim miejscu, że ma to być przelew ekspresowy. Przelewy takie możemy dokonywać w bankowości mobilnej, internetowej czy bezpośrednio w banku. Oczywiście pod warunkiem, że bank ma je w swoje ofercie. Na szczęście zdecydowana większość z tych które w Polsce działają daje nam już taką opcję.

Każda osoba która chce wykonać przelew natychmiastowy musi sprawdzić, jaki jest opłata za jego wykonanie. Albowiem zdecydowana większość banków wykonuje je za odpowiednią prowizją. Wprawdzie nie jest ona duża (zwykle 5 zł), jednakże jeśli takich przelewów wykonujemy kilka, może się okazać że jest to całkiem spora suma. Na szczęście coraz częściej prowizja ta jest obniżana lub banki rezygnują z niej całkowicie. Zapoznajmy się jednak z tabela opłat zanim zlecimy jego wykonanie.

Przelewy natychmiastowe to z całą pewnością idealne rozwiązanie jeśli ktoś z naszych znajomych lub członków rodziny szybko musi otrzymać pieniądze lub jeśli mamy do zapłaty „na szybko” jakiś rachunek. Należy mieć nadzieje, że przelewy te staną się w niedługim czasie jeszcze bardziej powszechne, a banki będą rezygnowały z pobierania opłat za ich wykonanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here