Czym jest system Elixir

0
2742

Wykonując przelew ze swojego banku, rzadko kiedy zastanawiamy się, co sprawia, że nasze pieniądze pojawiają się na koncie adresata naszego przelewu. Po prostu wykonujemy tę czynność w sposób mechaniczny i nie nie martwimy się, że pieniądze nie trafią tam gdzie chcemy. Może warto więc poznać mechanizm całego procesu, by lepiej zrozumieć dlaczego raz nasze pieniądze odbiorca ma już tego samego dnia, a za drugim razem dopiero dnia następnego. 

Dokonując przelewów banki korzystają z systemu ELIXIR. Jest to elektroniczny system rozliczeń między bankami, opracowany w 1994 roku przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jest on także przez tę instytucję obsługiwany. Dokonuje ona rozliczeń a także je nadzoruje. Za pomocą systemy ELIXIR możemy wykonywać przelewy, opłacać składki do ZUS, opłacać składki do Urzędu Skarbowego, czy też realizować czeki. Możemy z niego korzystać, gdy przelew jest wykonywany w polskiej walucie, kwota przelewu nie przekracza 100 000 zł, obydwa banki czyli nadawcy i odbiorcy używają systemu ELIXIR.

W ramach systemu ELIXIR pieniądze przelewane są pomiędzy rachunkami 3 razy dziennie w dni robocze. Są to tzw sesje rozliczeniowe. Wyjątkiem są tu dwa dni w roku czyli 24 grudzień i 31 grudzień (jeśli są to dni robocze) – w tych dniach mamy tylko dwie sesje. Musimy jednak wiedzieć, że poszczególne banki w sposób indywidualny ustalają godziny księgowania zarówno przelewów wychodzących jak i przychodzących. I to właśnie dlatego możemy zauważyć różnice w księgowaniu przelewów. 

Od kilku lat, możemy też spotkać się z systemem Express ELIXIR. Czym on różni się od poprzedniego systemu? Otóż w tym przypadku nie mamy do czynienia z sesjami rozliczeniowymi, a pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy niemal natychmiast po zaksięgowaniu. W systemie tym nie uczestniczą jeszcze wszystkie banki, ale ich liczba systematycznie wzrasta. Musimy też pamiętać, że nie wszystkie banki wykonują księgowań w systemie ciągłym. Dlatego zanim dokonamy przelewu warto to sprawdzić. Koszt wykonania przelewy Ekspress jest zazwyczaj wyższy niz koszt przelewu standardowego, ale zależy to od wewnętrznej polityki banku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here