Czym jest wniosek kredytowy

0
2609

Wniosek kredytowy to dokument, który jest składany przez klienta, w momencie ubiegania się o kredyt. Jest to podstawowy dokument, który musimy dostarczyć do banku czy do SKOK-u. Oczywiście formy wniosku kredytowego są różne i zależą od banku czy nawet od rodzaju kredytu.  

Elementy wniosku kredytowego

Jak już pisaliśmy, wnioski kredytowe w poszczególnych bankach mogą się od siebie znacznie różnić. Jednak zawsze znajdzie się w nim miejsce na nasze dane osobowe (imię, nazwisko, adres, numer PESEL, numer dowodu osobistego), dane związane z kredytem o który chcemy się ubiegać (kwota o jaką się ubiegamy, okres spłaty, terminy rat, rodzaj rat itp) , dane dotyczące naszych dochodów oraz dane związane z zabezpieczeniem kredytu (o ile zabezpieczenie jest wymagane). Wnioski mogą być mniej lub bardziej rozbudowane, bank będzie od nas wymagał więcej lub mniej informacji. Są one niezbędne, aby instytucja ta miała jak najlepszą możliwość oszacowania ryzyka kredytowego, co wpływa na podjęcie decyzji kredytowej.  

Co powinniśmy załączyć do wniosku kredytowego

Także i w tym przypadku banki mają swoje własne, indywidualne procedury. I to od wewnętrznych regulaminów zależy, co powinniśmy dołączyć do wniosku kredytowego. Zazwyczaj, osoby fizyczne muszą dostarczyć dokument potwierdzający dochody (zaświadczenie z zakładu pracy, odcinek renty, odcinek emerytury). W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, dokumentów może być więcej. Mówimy tu o zaświadczeniu o niezaleganiu z podatkami, zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS, PIT itp. Jeżeli kredyt wymaga poręczyciela, musimy we wniosku wpisać jego dane, a ponadto udokumentować jego dochody (zaświadczenie z zakładu pracy, odcinek renty czy emerytury itp).

Wniosek kredytowy to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z kredytem. Pamiętajmy, aby uzupełnić go w sposób czytelny, by pracownik banku nie miał wątpliwości co w nim jest napisane i by cała procedura przebiegała jak najsprawniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here