Czym może być zabezpieczony kredyt gotówkowy

0
1029

Kredyt gotówkowy to jeden z najbardziej popularnych produktów oferowanych przez banki. Korzystamy z niego gdy zepsuł się nam zlew i musimy przeprowadzić w domu mały remont, gdy brakuje nam pieniędzy na zakup samochodu czy też gdy chcemy nieco odświeżyć nasze meble. Procedura związana z uzyskaniem kredytu gotówkowego jest stosunkowo prosta i często z pieniędzy możemy korzystać już po 2-3 dniach od złożenia wniosku. Oczywiście musimy spełnić warunki jakie przedstawia nam bank. Są one związane z naszą zdolnością kredytową i  pozytywną historią kredytową. Ale z kredytem gotówkowym związane jest jeszcze jedno określenie. Chodzi o zabezpieczenie kredytu gotówkowego. Bank w jakiś sposób musi zabezpieczyć się i zrobi wszystko, by pieniądze które pożyczył w całości do niego wróciły.

Zabezpieczenia kredytu gotówkowego mogą być bardzo różne. Do najpopularniejszych należą:

  • Poręczyciel – jest to osoba, która przejmie obowiązek spłaty długu w momencie gdy nie robi tego kredytobiorca. Aby zostać poręczycielem, należy spełnić podobne warunki jak osoba która ubiega się o kredyt.
  • Weksel in blanco – blankiet wekslowy, na podstawie którego bank może egzekwować swoją należność od osoby która go podpisała,
  • Oświadczenie o poddaniu się egzekucji,
  • Zastaw na rzeczach,
  • Zastaw na prawach,
  • Blokada rachunków bankowych,
  • Przelew wierzytelności,
  • Ubezpieczenie kredytu

Widzimy wyraźnie, że banki mają dużą gamę zabezpieczeń, które mogą być stosowane przy kredytach gotówkowych. Ich wybór zależy od kilku czynników. Chodzi tu przede wszystkim o nasze dochody (zdolność kredytowa), a także o naszą historię kredytową. W pierwszym przypadku im nasze dochody są wyższe, tym bank popatrzy na nas bardziej “przyjaźnie” i nie będzie od nas wymagał dużych zabezpieczeń kredytu. Podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi o naszą historię kredytową. Jeśli nie wzbudza ona żadnych wątpliwości i podejrzeń – bank również w kwestii zabezpieczeń będzie podchodził do nas z dużym luzem. Jeżeli nie będzie ona rewelacyjna lub nie będzie jej wcale – zabezpieczenie kredytu gotówkowego będzie musiało być o wiele lepsze. Na pewno warto więc dbać o historię kredytową i starać się mieć jak najlepszą zdolność kredytową. A wszystko dlatego, że banki dla najlepszych klientów oferują kredyty gotówkowe bez zabezpieczenia, co z pewnością dla nas wszystkich jest najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here