Czym są Obligacje

0
594

Nasze pieniądze możemy inwestować na wiele różnych sposobów. Jedni wolą zainwestować w bezpieczne instrumenty finansowe, aby mieć dużą dozę pewności, że zainwestowane pieniądze wrócą do nich. Inni wolą większe zyski i ryzykowne sposoby inwestowania. Na całe szczęście mamy ogromną ilość instrumentów finansowych, które pozwalają nam powiększać stan naszego majątku, więc mamy w czym wybierać. Jednym z produktów finansowych które postaramy się opisać, są Obligacje. Należą one do grupy bezpiecznych instrumentów, które chociaż nie dają nam wielkich zysków, to jednak cieszą się coraz większą popularnością. 

Obligacje są to papiery wartościowe, które mówią nam, że osoba która je posiada, pożyczyły pieniądze ich emitentowi. W momencie ich zakupu znamy czas po jakim Obligacje mają być wykupione. Wiemy też jakich zysków możemy się spodziewać. 

Rozróżniamy kilka rodzajów obligacji. Możemy je podzielić ze względu na:

  • Rodzaj emitenta – rozróżniamy tu obligacje skarbowe (rządowe), komunalne (emitowane przez samorządy) i korporacyjne (emitowane przez przedsiębiorstwa)
  • Okres wykupu – jeżeli okres wykupu jest krótszy niż jeden rok, mówimy o obligacjach krótkoterminowych. Jeżeli okres wykupu mieści się w przedziale 1-5 lat, mówimy o obligacjach krótkoterminowych. Jeżeli okres wykupu jest dłuższy niż 5 lat – mówimy o obligacjach długoterminowych. Spotykamy się także z obligacjami wieczystymi. W takim przypadku, obligacje nigdy nie zostaną wykupione ale ich posiadacz będzie otrzymywał odsetki zwane rentą wieczystą. 
  • Oprocentowanie obligacji – mówimy tu o obligacjach o stałym oprocentowaniu lub o obligacjach o oprocentowaniu zmiennym. 

Czy obligacje są bezpiecznym instrumentem? Oczywiście nie do końca. Wszystko zależy od ich emitenta. Jeżeli jest nim Skarb Państwa, to mamy dużą dozę prawdopodobieństwa, że zostaną one wykupione wraz z odsetkami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku obligacji komunalnych. Jednakże musimy mieć świadomość, że zyski z takich obligacji nie będą zbyt wysokie. Są one wyższe w przypadku obligacji korporacyjnych. Z tym że wiążą się one z większym ryzykiem. Firma której obligacje posiadamy, może w każdej chwili upaść lub zamknąć swoją działalność i za nasze obligacje nie będzie nam miał kto zapłacić. 

Czy warto inwestować w obligację? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od naszego podejścia do inwestowania. Na pewno jest to instrument bezpieczniejszy od akcji czy kryptowalut. Może nam też dać większe zyski niż lokaty bankowe. Jest też bardziej “przewidywalny”, gdyż wiemy kiedy odzyskamy pieniądze i jakie będziemy mieć zyski. Dlatego warto zastanowić się, czy nie jest to dobra opcja zwłaszcza dla tych inwestorów, którzy preferują niższe zyski, ale w zamian za to mają większą pewność, że zainwestowane pieniądze do nich wrócą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here