Dlaczego banki sprawdzają bazy Biura Informacji Kredytowej

0
826

Banki to instytucje nastawione na zysk. Muszą więc zrobić wszystko, by ten zysk osiągnąć. Jednym z ważniejszych zadań banku, jest więc minimalizacja ryzyka kredytowego. Dzięki temu, banku będą miały większą pewność, że pieniądze które pożyczyły ludziom lub firmą w wyznaczonym terminie do nich wrócą. Jeśli tak się nie stanie, zmniejszy się zysk, a tego właściciele tych instytucji nie lubią.

W jaki sposób banki minimalizują ryzyko kredytowe? Min poprzez wyliczanie zdolności kredytowej swoich klientów czy też wymaganie od nich odpowiedniego zabezpieczenia. Ale od jakiegoś czasu, bardzo ważnym elementem minimalizacji ryzyka kredytowego jest sprawdzanie historii kredytowej swoich klientów. Dzięki temu, banki mogą “przewidzieć”, jak dany klient będzie spłacał swoje zadłużenie, chociaż oczywiście nigdy nie jest to pewne na 100%.

Do sprawdzenia historii kredytowej swoich klientów banki wykorzystują bazy Biura Informacji Kredytowej. Jest to instytucja powołana kilkanaście lat temu, której zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie danych o kredytobiorcach i poręczycielach. Jakie dane są tam gromadzone? Otóż banki i SKOK-i do BIK przekazują wszelkie informacje na temat kredytów i pożyczek. Mówimy tu nie tylko o fakcie jakim jest zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, ale także o spłatach długów, terminowości spłat, a nawet o fakcie złożenia zapytania o kredyt. Nawet jeśli jesteśmy poręczycielami jakiegoś kredytu, to ten fakt, także zostanie w BIK odnotowany. 

A w jaki sposób banki interpretują dane uzyskane w BIK. Otóż jeżeli z danych gromadzonych przez tę instytucję wynika, że dany klient spłacał lub spłaca swoje zobowiązanie w terminie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i nowe zobowiązanie będzie spłacane na czas. A więc według banku ryzyko kredytowe jest tu mniejsze. Ale jeśli ktoś miał lub ma długi, które były spłacane z opóźnieniem, to dla banku jest to informacja, że i nowy dług może nie być spłacany na czas. W takim wypadku ryzyko kredytowe jest większe. Bank może więc kredytu odmówić lub zaproponować dla wnioskodawcy gorsze warunki kredytowe. 

Dane zgromadzone w BIK pomagają też ocenić zdolność kredytową klienta. Albowiem banki w łatwy sposób mogą się dowiedzieć o wszelkich miesięcznych obciążeniach, jakie są związane z danym klientem. Nie da się więc tu nic oszukać, gdyż banki będa miay wszystkie dane “podane na tacy”.

Dla wielu osób Biuro Informacji Kredytowej jest “problemem”, gdyż nie mogą dostać kredytu ze względu na złą historię kredytową. Jednakże zdecydowana większość klientów ma dobrą historię kredytową. I dzięki danym gromadzonym w BIK, mają oni szansę kredyt dostać szybciej i na lepszych warunkach. Warto więc budować swoja pozytywną historię kredytową, by mieć z tego profity w przyszłości. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here