Dlaczego inwestowanie na Giełdzie jest ryzykowne

0
1437

Magia Giełdy Papierów Wartościowych działa na wielu ludzi. W ich głowach rodzi się pomysł, by zainwestować swoje oszczędności kupując akcje czy inne instrumenty finansowe, by po jakimś czasie stać się bogatym człowiekiem. I część z tych ludzi rzeczywiście zaczyna inwestować na GPW. Jednakże zdecydowana większość z nich, po krótkim czasie traci swoje oszczędności i zamiast osiągnięcia zysków, ponoszą oni straty. Dlaczego tak się dzieje – postaramy się to wyjaśnić.

Czym jest Giełda Papierów Wartościowych

Może na początek wyjaśnijmy sobie, czym jest Giełda Papierów Wartościowych. Otóż jest to ogólnie dostępny rynek, na których handluje się akcjami firm lub innymi instrumentami finansowymi. Najpopularniejsze są oczywiście akcje. Są to udziały firm, które są sprzedawane przez ich właścicieli, w celu pozyskania kapitału. Aby zacząć inwestowania na GPW należy otworzyć konto w jakimś biurze maklerskim, a później mamy już wolną rękę w kupowaniu i sprzedawaniu.

Dlaczego handel akcjami jest ryzykowny

Kupując akcje jakiejś firmy, mamy nadzieję, że jej wartość będzie rosła i po jakimś czasie sprzedamy je z zyskiem. Jednakże nigdy nie wiemy, czy tak rzeczywiście będzie. A najciekawsze jest to, że praktycznie nie mamy wpływu na to, jak akcje na Giełdzie będą się zachowywać. Albowiem zmiana wartości akcji może zależeć od wielu czynników. Są to czynniki bezpośrednio powiązane z firmą, jak i takie, na które sama firma ma niewielki wpływ. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć, podpisanie lub utrata kontraktów, zmiany w zarządzie firmy, plany inwestycyjne itp. Do drugich możemy zaliczyć sytuację makroekonomiczną, polityczną, czy nawet warunki pogodowe. Musimy przyznać, że my jako skromni akcjonariusze, posiadający niewielki pakiet akcji nie mamy wpływu na to, kto będzie zasiadał w zarządzie spółki, czy zostanie wprowadzony do obiegu przez firmę jakiś nowy produkt, albo czy dana gałąź gospodarki zostanie opodatkowana lub nie. A wszystkie te czynniki wpływają na jej wartość czyli na wartość pakietu akcji który posiadamy. Kupując akcje, ryzykujemy i oczekujemy, że ich wartość wzrośnie ale czy tak będzie, tego niestety nie wiemy.

Decydują się na zakup akcji musimy brać pod uwagę różne rozwiązania. Także to, że nasze pieniądze stracimy. Musimy więc być na to przygotowani. Nie kupujmy więc akcji z pieniędzy, które pochodzą z kredytów, lub są nam potrzebne na bieżące wydatki. Jeśli mamy jakieś oszczędności, które ewentualnie możemy stracić, to tylko wtedy próbujmy handlu na GPW. W przeciwnym razie, możemy wpaść w spore kłopoty finansowe, a tego z całą pewnością nikt nie chce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here