Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę

0
1190

Każdy z nas wyobraża sobie życie na emeryturze jako spokojny i nieco beztroski czas, kiedy to nie będziemy musieli chodzić do pracy, będziemy realizować nasze hobby i wyjeżdżać w dalekie podróże. Czyli mówiąc w skrócie – sielanka. Tymczasem może z tym być różnie, Zwłaszcza pod względem finansów. Jeśli nie zadbamy o nasze pieniądze sami, może okazać się, że emerytura którą dostaniemy z budżetu państwa nie wystarcza nam na pokrycie wszystkich wydatków. I co ciekawe, mówi się o tym od dawna. Jednak jak pokazują badania, tylko niewielka część naszych rodaków oszczędza pieniądze z myślą o emeryturze. Dlaczego? Postaramy się to wytłumaczyć.

Gdybyśmy zapytali Polaków dlaczego nie oszczędzają na emeryturę, z całą pewnością większość z nich odpowiedziała by, że ich na to nie stać. Po prostu w domowym budżecie jest za mało pieniędzy i nie mogą z niego nic odłożyć. I na pewno w wielu przypadkach jest to racja. Ale bardzo często po prostu nie wiemy jak gospodarować pieniędzmi by wydawać mniej. Przy prawidłowym zarządzaniu, na pewno możemy wygospodarować jakieś pieniądze, które zaczniemy inwestować z myślą o emeryturze. Jednak najłatwiej jest powiedzieć, że mnie na oszczędzanie nie stać i w ten sposób „zrzucamy” z siebie odpowiedzialność na nasze przyszłe finanse.

Na pewno ważnym czynnikiem związanym z oszczędzaniem, jest strach przed utratą pieniędzy. Albowiem inwestowanie zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem. Jednakże możemy wybrać jakieś bezpieczne instrumenty inwestycyjne, dzięki którym nasze oszczędzanie jest bezpieczne. Mówimy tu chociażby o lokatach bankowych, czy Obligacjach Skarbu Państwa.

Kolejnym argumentem który jest używany przez wielu Polaków w związku z oszczędzaniem na emeryturę, to brak wiedzy na ten temat. A przecież i tu możemy spokojnie znaleźć dobre rozwiązanie. Możemy nasze pieniądze powierzyć profesjonalistom, którzy doskonale wiedzą jak to robić. Oczywiście pobiorą za to jakąś opłatę, ale za to będziemy mieć większe prawdopodobieństwo, że nasze środki będą „pomnażać się” we właściwy sposób. Możemy też sami poszerzać naszą wiedzą na temat finansów i inwestycji. Można znaleźć wiele ciekawych stron internetowych z tym związanych. Dla początkujących inwestorów, wszystko jest dokładnie wytłumaczone, więc praktycznie każdy zrozumie o co chodzi.

Oczywiście nie są to wszystkie powody, przez które nie oszczędzamy na emeryturę. A musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie będziemy tego robić, nasze finanse po zakończeniu aktywności zawodowej nie będą wyglądały zbyt kolorowo. Jak mówią specjaliści, nasza emerytura będzie wynosiła około 30-40 % ostatniej wypłaty. A przecież nasze wydatki na żywność czy media nie zmniejszą się. Dlatego pomyślmy o tym już dzisiaj. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większy kapitał zgromadzimy na emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here