Dlaczego oszczędzanie na lokatach jest bezpieczne

0
1059

Oszczędzanie to z całą pewnością ciężki „kawałek chleba”. Nie każdy z nas wie, jak oszczędzać i co robić, gdy posiadamy jakieś nadwyżki finansowe. Wiele osób twierdzi  też, że nie mogą oszczędzać, gdyż po prostu za mało zarabiają i wszystkie pieniądze są wydawane na bieżąco. Na pewno jest w tym ziarnko prawdy, jednakże gdyby każdy się nieco przyłożył, pewno każdego miesiąca w domowym budżecie jakieś pieniądze dało by się zaoszczędzić. Te osoby, które mają jakieś oszczędności, najczęściej lokują je w bankach, zakładając lokaty. Dlaczego? Jest kilka powodów. Lokaty są ogólnie dostępne, można je w łatwy sposób założyć itp. Ale jest jeszcze jeden argument który sprawia, że chętnie zakładamy lokaty w banku. Argumentem tym jest bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Lokaty czy inne produkty oszczędnościowe które możemy spotkać w bankach, są uważane za bardzo bezpieczne. I to z kilku powodów. Przede wszystkim, istnieje małe prawdopodobieństwo, że jakiś bank upadnie. Instytucje te podlegają ścisłej kontroli i jeżeli tylko organ nadzorczy zauważy jakieś nieprawidłowości, od razu wprowadzana jest procedura naprawcza, mająca uzdrowić sytuację. Po drugie, pieniądze które klienci banków wpłacają na lokaty, są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja ta, powołana do życia w 1995 roku, ma za zadanie chronić nasze pieniądze gromadzone w bankach. I w momencie, gdy jeden z nich upadnie i stanie się niewypłacalny, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci nam pieniądze, które mieliśmy na bankowych lokatach. BFG wypłaca środki do wysokości 100 000 EURO, czyli przy obecnym kursie jest to około 440 000 zł. Przeciętny posiadacz lokat w banku,  raczej nie ma więcej pieniędzy zdeponowanych w tych instytucjach, więc można powiedzieć, że jest on w pełni zabezpieczony. Jeżeli mamy więcej pieniędzy niż wspomniane 440 000 zł, i chcemy je ulokować na bankowych lokatach, to warto te pieniądze wpłacić do kilku banków. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze pieniądze będą bezpieczne i że ich nie stracimy.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, chroni pieniądze zarówno osób prywatnych jak i firm. Dlatego praktycznie każdy kto ma w banku lokatę, może się czuć bezpiecznie. Oczywiście inną kwestią jest opłacalność lokat. Obecnie ich oprocentowanie jest o wiele niższe niż wysokość inflacji, czyli praktycznie na lokatach tracimy. Jednakże argument związany z bezpieczeństwem jest dla wielu osób decydujący i pomimo niskiej opłacalności, w dalszym ciągu zakładamy lokaty bankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here