Dlaczego pożyczki hipoteczne mają niskie oprocentowanie

0
74

Szukając najlepszego dla nas kredytu, najważniejszym dla nas kryterium jest jego oprocentowanie. To właśnie ono najbardziej wpływa na koszt naszego długu, a zazwyczaj chcemy pożyczyć pieniądze w tym banku, w którym kredyt jest najtańszy. Oczywiście powinniśmy zwracać też uwagę na inne koszty, albowiem one także mają wpływ na naszą decyzję. Na pewno w trakcie “poszukiwań” najtańszej pożyczki zauważyliśmy, że poszczególne rodzaje produktów kredytowych mają różne oprocentowanie. I tak karta kredytowa będzie miała wyższe oprocentowanie od kredytu gotówkowego. Natomiast kredyt samochodowy będzie miał mniejsze oprocentowanie w porównaniu ze wspomnianym kredytem gotówkowym. Jednak zdecydowanym liderem jeśli chodzi o najniższe oprocentowanie będzie z całą pewnością pożyczka hipoteczna. Dlaczego tak jest – postaramy się to wyjaśnić. 

Na wysokość oprocentowania pożyczek i kredytów wpływają dwa czynniki. Po pierwsze jest to wysokość stóp procentowych, które są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Banki nie mają na nią większego wpływu i po prostu muszą ją zaakceptować. Drugim elementem wpływającym na wysokość oprocentowania jest marża banku. I tutaj jest ona uzależniona tylko i wyłącznie od danej instytucji bankowej. Oczywiście nie może ona być ustalana dowolnie, ale na podstawie kilku czynników do których należy min. wysokość marży w bankach konkurencyjnych czy też ryzyko jakie wiąże się z poszczególnymi rodzajami pożyczek. A na ryzyko wpływa kilka czynników. Mówimy tu min o historii kredytowej wnioskodawcy, o jego zdolności kredytowej czy przede wszystkim o zabezpieczeniu pożyczki. Im jest ono lepsze, tym ryzyko kredytowe maleje. W związku z tym, jeśli ryzyko kredytowe jest niewielkie, banki mogą sobie pozwolić na obniżenie marży. Ponieważ pożyczki hipoteczne są zabezpieczone wpisem do hipoteki, dla banku jest to bardzo “bezpieczna” pożyczka. W momencie gdy kredytobiorca nie oddaje pieniędzy, bank może nieruchomość sprzedać i odzyskać pożyczone pieniądze. W związku z tym nie ma się co dziwić, że pożyczki hipoteczne są najtańszą ofertą związaną z produktami kredytowymi. 

Czy zawsze warto skorzystać z pożyczki hipotecznej, gdy musimy pożyczyć pieniądze? Okazuje się że nie. Pożyczka hipoteczna jest opłacalna, gdy chcemy pożyczyć duże kwoty pieniędzy. Jeśli bowiem w grę wchodzi 10 czy 15 tys zł, będzie ona dla nas nieopłacalna. Albowiem pożyczka hipoteczna wiąże się z dodatkowymi kosztami jakie musimy ponieść ustanawiąc zabezpieczenie hipoteczne. Dlatego też zanim zdecydujemy się na nią, policzmy wszystkie koszty gdyż może okazać się, że pomimo niskiego oprocentowania, w niektórych przypadkach jej koszty będą wyższe od popularnego kredytu gotówkowego.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here