Dlaczego warto budować swoją historię kredytową

0
73

W momencie gdy bank udziela kredytu lub pożyczki, naraża się na tzw. “ryzyko kredytowe”. Po prostu nigdy nie wiadomo, czy pożyczone pieniądze będą spłacane na czas. Oczywiście z punktu widzenia banku, nie jest to pozytywna wiadomość. Dlatego zanim kredyt zostanie nam udzielony, instytucje które je udzielają dokładnie “zastanowią się” czy warto zaryzykować. Jednym z etapów poprzedzających udzielenie kredytu lub pożyczki, jest sprawdzenie historii kredytowej. Czym ona jest? Postaramy się to opisać. 

Najprościej mówiąc, historia kredytowa to szereg informacji związanych z naszym aktualnym lub spłaconym zadłużeniem. Informacje te są gromadzone i przetwarzane przez Biuro Informacji Kredytowej. Do instytucji tej spływają z banków dane dotyczące złożonych przez nas wniosków kredytowych, spłaconych rat czy nawet informacje o naszych poręczeniach. Oprócz banków, obowiązek przesyłania informacji o swoich pożyczkobiorcach mają też SKOK-i. Także coraz więcej firm pożyczkowych przesyła do BIK dane o swoich klientach. Do wszystkich danych jakie znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej dostęp ma każdy bank, więc w momencie złożenia wniosku przez klienta, mogą szybko uzyskać informacje na temat jego aktualnych lub przeszłych zobowiązań. Jeżeli więc bank zauważy, że w przeszłości mieliśmy kłopoty ze spłatą zadłużenia – może nam nowego kredytu odmówić. Może też wymagać od nas dodatkowego zabezpieczenia, które sprawi że ryzyko kredytowe będzie mniejsze. Co ciekawe, jeśli nie mamy żadnej historii kredytowej, dla banku jesteśmy także “ryzykownym” klientem. Albowiem banki nie wiedzą czego mogą się po nas spodziewać. Czyli ryzyko kredytowe znowu wzrasta. 

Musimy pamiętać, że aby w BIK były przechowywane informacje na temat kredytów które zostały spłacone,, musimy na to wyrazić zgodę. Chyba że opóźnienia w spłacie przekraczały 60 dni – wtedy nawet bez naszej zgody dane te będą przechowywane. Jednakże warto taką zgodę wyrazić. Jeżeli jestesmy “dobrym klientem” możemy liczyć na wiele przywilejów. Po pierwsze kredyt lub pożyczkę dostaniemy szybciej. Jeśli mamy wysoki scoring, bank nie będzie się długo zastanawiał nad naszą prośbą. Po drugie, jeśli mamy dobrą historię kredytową, banki nie będą od nas wymagały zbyt dużego zabezpieczenia. I po trzecie, jeśli jesteśmy dobrymi klientami, możemy liczyć na lepsze warunki pożyczki lub kredytu. Dlatego warto budować swoją historię kredytową, by po pierwsze nie mieć problemu z pożyczeniem pieniędzy, a po drugie by pożyczyć je na lepszych warunkach.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here