Dlaczego warto odkładać na emeryturę

0
2480

Życie na emeryturze powinno być pozbawione być spokojne, jak najmniej nerwowe i powinno upływać nam na odpoczynku po latach, gdy musieliśmy chodzić do pracy. Przynajmniej tak to życie wyobraża sobie większość z nas. Oczekujemy także, że po przejściu na emeryturę będziemy dysponować odpowiednimi zasobami pieniężnymi, aby móc sobie pozwolić na życie na podobnym standardzie, jak w czasie naszej aktywności zawodowej. Niestety wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że niestety tak nie będzie. Wszyscy eksperci od spraw finansów, alarmują, że emerytura jaką otrzymamy od państwa, będzie wahać się w granicach 30-40 % naszych zarobków.

Na pewno wiele osób zastanawia się, dlaczego państwowa emerytura będzie taka niska. Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze, nasze społeczeństwo starzeje się i system emerytalny jest coraz bardziej obciążony. Po prostu należy wypłacać z niego coraz więcej pieniędzy, gdyż mamy coraz więcej emerytów. Po drugie, emeryci żyją coraz dłużej, a więc pieniądze muszą także muszą być wypłacane dłużej. Po trzecie, coraz mniej osób pracuje i płaci składki na fundusz emerytalny. Jak już pisaliśmy, nasze społeczeństwo starzeje się, więc coraz mniej młodych podejmuje pracę zawodową. Ponadto, po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej, wiele osób w “wieku produkcyjnym” wyjechało do innych krajów i tam podjęło pracę. W związku z tym zasilają oni systemy emerytalne w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii, a nie w naszym kraju. Gdy weźmiemy te czynniki pod uwagę, szybko przekonamy się, że te mroczne prognozy ekspertów mają sens.

Jeśli więc wiemy już że na “państwowej emeryturce” nie “pociągniemy” zbyt długo powinniśmy zastanowić się co zrobić, aby po zakończeniu aktywności zawodowej mieć wystarczająco pieniędzy, by prowadzić spokojne życie. I odpowiedź jest tu bardzo prosta. Musimy sami zaoszczędzić tyle pieniędzy, by pokryły one różnicę pomiędzy ostatnią wypłatą a emeryturą otrzymywaną z ZUS. Im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Jeżeli zaczniemy gromadzić pieniądze na naszą prywatną emeryturę wcześniej, to po pierwsze będziemy mogli odkładać niższe kwoty, a po drugie zgromadzimy więcej pieniędzy. Jeżeli pomyślimy o naszej prywatnej emeryturze później, to po pierwsze będziemy musieli odkładać więcej, a i tak pewno nie zgromadzimy wystarczającej ilości środków.

Jak można oszczędzać? Możliwości jest wiele. Na pewno nie polecamy odkładania do przysłowiowej skarpety. Inflacja będzie powoli zmniejszać wartość naszych pieniędzy, więc realnie będziemy tracić. Lepszym rozwiązaniem mogą być bankowe lokaty, chociaż i w tym przypadku ich oprocentowanie często jest niższe niż stopa inflacji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest założenie sobie Indywidualnego Konta Emerytalnego i systematyczne wpłacanie na nie pieniędzy. Oprócz zysków, będziemy mogli wtedy skorzystać z ulg podatkowych, co pozwoli nam na zakończenie programu dysponować większą kwotą. Jeżeli sami nie czujemy się pewnie w inwestycjach, możemy je powierzyć specjalistom, wpłacając pieniądze do jakiegoś funduszu inwestycyjnego. Jest ich w naszym kraju bardzo dużo, mają one różne strategię, więc każdy będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Najważniejsze jest by oszczędzać i to najlepiej systematycznie. Dzięki temu po przejściu na emeryturę, nie będziemy musieli się martwić o finansowy aspekt naszego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here