Dlaczego warto odkładać pieniądze na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE)

0
662

Jeśli myślimy, że po zakończeniu naszej aktywności zawodowej dostaniemy z budżetu państwa wysoką emeryturę – to jesteśmy w wielkim błędzie. Kwota jaka pojawi się na naszym koncie w postaci państwowej emerytury, będzie oscylowała w okolicach 40% naszej ostatniej pensji i to tylko pod warunkiem, że nasze składki emerytalne opłacaliśmy przez w sposób uczciwy i przez całe nasze życie. Może więc okazać się, że zacznie nam brakować pieniędzy na zaspokojenie naszych podstawowych potrzeb, nie mówiąc już o przyjemnościach czy realizacji planów, jakie mieliśmy. Co więc robić, aby po zakończeniu pracy nie brakowało nam pieniędzy? Musimy po prostu o dodatkową emeryturę postarać się sami. Oszczędzając, mamy szansę na zebranie wystarczającej kwoty pieniędzy, która „wyrówna” naszą emeryturę do naszych potrzeb.

Jednym z najlepszych miejsc, gdzie możemy gromadzić kapitał na emeryturę są Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Jest to specjalny „twór”, zaproponowany nam przez Państwo,  który daje nam możliwość uskładania większej ilości pieniędzy, niż w przypadku innych produktów oszczędnościowych. Dlaczego? Otóż oszczędzając pieniądze w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych, nie musimy płacić podatku od zysków kapitałowych. W związku z tym, mamy do dyspozycji 19% więcej pieniędzy z tytułu zysków, w porównaniu z innymi formami oszczędzania. Jeżeli oszczędzamy dużo i długo, może okazać się że jest to bardzo duża kwota, którą możemy wykorzystać po zakończeniu naszej aktywności zawodowej. Kolejnym atutem IKE jest duża różnorodność produktów, z których możemy skorzystać. I tak jeśli ktoś nie lubi ryzykować, może oszczędzać pieniądze w ramach bankowych lokat. Jeśli ktoś oczekuje wysokich zysków i lubi ryzyko, może wybrać oszczędzanie w ramach funduszy inwestycyjnych które kupują akcje notowane na Giełdzie. Można też „wypośrodkować” ryzyko i odkładać pieniądze w zrównoważonych funduszach inwestycyjnych. Dużą zaletą Indywidualnych Kont Emerytalnych jest także fakt, że pieniądze możemy na nie wpłacać w dowolnym dla nas momencie w ciągu roku. Jeśli chcemy, możemy wpłat dokonywać co miesiąc, kwartał czy raz w roku. Mogą to też być składki nieregularne, które wpłacamy w momencie gdy mamy nadwyżki finansowe w naszym domowym budżecie. Co ważne, możemy też bez konsekwencji zmienić instytucje, która zarządza naszymi pieniędzmi (12 miesięcy po dokonaniu wpłaty). Dzięki temu, wraz ze zbliżaniem się momentu w którym przejdziemy na emeryturę, możemy wybierać mniej ryzykowne sposoby oszczędzania. Równie ważne jest to, że pieniądze zgromadzone na IKE są dziedziczone więc w przypadku naszej śmierci, otrzyma je osoba, którą wskażemy we wniosku o otwarcie rachunku.

Czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego? Na pewno tak. Dzięki temu możemy zgromadzić większy kapitał na przyszłość, dzięki czemu będziemy mieli do naszej dyspozycji więcej pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here