Dlaczego zakładamy lokaty w bankach

0
1270

Zdecydowana większość osób posiadających jakieś niewielkie oszczędności, chce je ulokować w jak najbardziej bezpieczny sposób, a ponadto chce mieć do nich stały dostęp. W związku z tym idealnym produktem dla takich ludzi staje się lokata bankowa. Spełnia ona te dwa warunki, o których mówiliśmy wcześniej. Jest to niezmiernie bezpieczny produkt bankowy. Wszystkie depozyty zgromadzone w bankach, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc nawet jeśli bank upadnie, pieniądze zostaną nam wypłacone. Lokatę możemy także w każdej chwili “zerwać” i uwolnić nasze pieniądze. Oczywiście musimy się w takim wypadku liczyć z konsekwencjami w postaci utraty odsetek, jednakże dostęp do pieniędzy mamy  ciągły. Mówi się powszechnie że lokata jest bardzo płynnym sposobem na oszczędzanie, gdyż dostęp do pieniędzy mamy w ciągu kilku sekund.

Czy są jeszcze inne powody dla których zakładamy lokaty w bankach? Oczywiście że tak. Jednym z nich jest łatwość z jaką możemy ją założyć. Jeśli korzystamy z bankowości internetowej i zakładamy lokatę w banku w którym mamy rachunek, wystarczy nam kilka kliknięć i już mamy ją założoną. Jeżeli chcemy lokatę założyć w banku w którym nie mamy rachunku, także nie jest to skomplikowane, gdyż musimy wykonać tylko zwykły przelew. Kolejnym argumentem przemawiającym za lokatami jest ich różnorodność. Mamy lokaty krótko, średnio czy długoterminowe. Możemy wybrać oprocentowanie stałe lub zmienne itp. Ponadto musimy powiedzieć, że lokaty są produktem bardzo prostym, przez co zrozumiałym nawet przez osoby, które nie znają się na finansach i produktach oszczędnościowych.

Może ktoś powiedzieć, że obecnie nie opłaca się zakładać lokaty, gdyż ich oprocentowanie jest niskie, często nawet niższe niż stopień inflacji, więc realnie tracimy nasze pieniądze. I jest to generalnie prawda. Ale w dalszym ciągu możemy znaleźć oferty, które pozwolą nam na lokacie zarobić. Wystarczy tylko sprawdzić oferty banków lub skorzystać z jakiejś porównywarki internetowej.

Lokata z całą pewnością jeszcze długo będzie popularnym instrumentem oszczędnościowym. Zwłaszcza jeśli w przyszłości poprawi się ich oprocentowanie i będziemy mogli osiągać na niej lepsze zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here