Efekt latte – oszczędzamy na codziennych wydatkach

0
1409

Każdy z nas ma swoje małe przyzwyczajenia. Jedni w drodze do pracy kupują gazetę, inni na przerwie w pracy kupują pączka, a jeszcze inny nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia, od kawy na wynos z pobliskiego baru. Praktycznie nigdy nie zwracamy uwagi na ceny tych małych przyzwyczajeń, gdyż gazeta czy kawa nie są artykułami drogimi. Jednakże jeśli zsumujemy tygodniowe czy miesięczne wydatki na nie, okaże się, że uzbiera się z tego spora sumka. Jako pierwszy zauważył to David Bach, amerykański pisarz i trener motywacyjny i stworzył on określenie efekt latte, które miało uzmysłowić ludziom ile możemy w każdym miesiącu zaoszczędzić.  

David Bach opisał w swojej książce zachowanie ludzi w drodze do pracy, którzy każdego dnia kupują wspomnianą już wcześniej kawę. Większość z nich nie patrzy na cenę kawy. Jak już wspominaliśmy wcześniej, nie jest ona zbyt wysoka, a więc wydatek nie jest zauważalny. Jednakże jeśli policzymy ile w ciągu miesiąca wydamy na kawę kupowaną w drodze do pracy, okaże się że jest to spora sumka. Powiedźmy że za kawę płacimy 10 zł. Jeśli w ciągu miesiąca pracujemy 20 dni, to wydamy na nasze przyzwyczajenie 200 zł. A w ciągu roku 2400 zł. Większość z nas powie że to dużo. Przecież za taką kwotę możemy pojechać na wczasy, czy też możemy kupić dobrej klasy rower. Czy warto więc zrezygnować z takiego wydatku? Na pewno tak. Dzięki temu mamy szansę na spore oszczędności.   

Musimy zdawać sobie sprawę, że takich codziennych lub częstych wydatków, na które nie zwracamy uwagę jest bardzo dużo. Cykliczne wyjście na pizze, czy kupowanie gotowych potraw w sklepach mogą być tylko dobrym przykładem. Jeśli z nich zrezygnujemy, w naszym portfelu pozostaną kolejne środki, które możemy zaoszczędzić na emeryturę czy na nasze hobby.

Oczywiście nikt nikogo nie zmusza do rezygnacji z naszych przyzwyczajeń czy przyjemności. Jeżeli nie wyobrażasz sobie dnia bez porannej kawy, zrób ją sobie w domu i przelej do termosu. Będzie to o wiele tańsze. Jeśli musisz każdego ranka sprawdzić najnowsze wiadomości, zamiast gazety przejrzyj Internet. Są tam te same wiadomości a nic za ich przeczytanie nie zapłacisz. Przeanalizujmy na czym możemy zaoszczędzić, a z pewnością w naszym portfelu czy na koncie znajdzie się o wiele więcej pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here