Zdecydowana większość ludzi zatrudnionych na etacie lub prowadząca własną działalność gospodarczą wyobraża sobie życie na emeryturze jako czas, w którym nie musimy chodzić do pracy, możemy spędzać czas z naszą rodziną, a przede wszystkim nie musimy martwić się o nasze finanse. Tymczasem dla wielu osób życie na emeryturze może mocno zweryfikować te plany. Zwłaszcza jeśli chodzi o aspekt finansowy.
Okazuje się bowiem, że pieniądze jakie dostajemy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są o wiele mniejsze niż nasza ostatnia wypłata i często w związku z tym może nam brakować pieniędzy, by spokojnie przeżyć poszczególne miesiące. Jeżeli pomyśleliśmy o tym problemie wcześniej i oszczędzaliśmy pieniądze na emeryturę w czasie nasze aktywnej pracy – mamy szansę aby sobie z tym problemem poradzić. Jednakże jeśli tego nie robiliśmy – musimy szukać innych rozwiązań. Jednym z nich może być podjęcie pracy zawodowej i dorobienie sobie do emerytury czy też renty.
Czy każdy emeryt lub rencista może podjąć pracę zawodową?
Teoretycznie tak, jednakże w praktyce, może oznaczać to zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalnych. Wszystkie przepisy jakie związane są z dorabianiem na emeryturze, określone są w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wynika z niej, że jeżeli emeryt osiągnął powszechny wiek emerytalny (obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzna), może ona dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Natomiast w przypadku osób, które pobierają wcześniejsze emerytury sprawa wygląda nieco inaczej. Osoby takie obowiązują limity przychodów. Są one ustalane na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które podawane jest przez Główny Urząd Statystyczny.
Jeżeli emeryt lub rencista osiągają dochody w wysokości 70% przeciętnego wynagrodzenia, emerytura lub renta będzie zmniejszona. Natomiast jeżeli dochody przekroczą 130% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenia te zostaną zawieszone. Dlatego też każdy emeryt lub rencista ma obowiązek poinformowania ZUS o podjęciu dodatkowej pracy, by instytucja ta mogła dokonać odpowiednich wyliczeń.
Emerytura powinna być dla każdego z nas czasem w którym odpoczywamy po zakończeniu naszej pracy, czasem kiedy mamy więcej okazji do spotykania się z rodziną, czy na momentem, w którym możemy poświęcić się naszemu hobby. Nie powinniśmy szukać wtedy dodatkowych dochodów, by wystarczyło nam pieniędzy do momentu gdy na nasze konto wpłyną kolejne pieniądze z ZUS. Dlatego jeśli chcemy mieć w odpowiedni sposób zabezpieczone nasze finanse na emeryturze, powinniśmy odpowiednio wcześniej zacząć gromadzić pieniądze, którymi będziemy się mogli “wspomagać” po zakończeniu aktywności zawodowej. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większą kwotę będziemy mieli do dyspozycji, gdy przejdziemy na zasłużoną emeryturę.