Inwestowanie w nieruchomości – wady i zalety

0
1568

O tym że inwestowanie nie jest łatwą sztuką przekonał się już niejeden z nas. Bardzo często tracimy nasze pieniądze na skutek niewłaściwych wyborów, czy też braku szczęścia. Inwestowanie jest o tyle trudne, że mamy bardzo dużo instrumentów w które możemy „włożyć” nasze pieniądze, a ponadto musimy mieć na temat finansów chociażby podstawową wiedzę. Dzisiaj skupimy się na inwestowaniu w nieruchomości. Zastanowimy się jakie są zalety a jakie wady kupowania domów, mieszkań czy też gruntów.

W nieruchomości inwestuje swoje pieniądze coraz większa ilość osób. Dlaczego? Poniżej przedstawimy zalety związane z inwestowaniem w nieruchomości.

– małe ryzyko inwestycyjne. Gdy prześledzimy ceny nieruchomości w ostatnich kilkudziesięciu latach na pewno zauważymy, że ich poziom systematycznie wzrasta.

– zysk osiągany z inwestycji w nieruchomości jest wyższy niż zysk z bankowych lokat,

– możliwość pozyskania pieniędzy na inwestycję z bankowego kredytu. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny należy do najtańszych kredytów na rynku.

–  nieruchomości są przedmiotami fizycznymi, co odróżnia je od inwestowania w akcje czy waluty, gdzie nie mamy fizycznych przedmiotów a tylko zapisy na naszych kontach.

– perspektywa wzrostu cen nieruchomości gruntowych ze względu na ich ograniczenia ilościowe,

– możliwość uzyskania dochodu pasywnego z nieruchomości w momencie ich wynajęcia lub dzierżawy.

Jak widać, inwestowanie w nieruchomości ma wiele zalet. Ale żeby nie było tak kolorowo, musimy od razu powiedzieć, że ten sposób pomnażania pieniędzy ma też swoje wady. Należą do nich:

– konieczność posiadania „dużej gotówki”, za którą możemy nabyć nieruchomość.    

– niska płynność nieruchomości. Oznacza to, że nie każdą nieruchomość da się szybko sprzedać i dzięki temu odzyskać zainwestowane środki,

– długi okres zwrotu nakładów inwestycyjnych,

– konieczność posiadania pewnej wiedzy na temat rynku nieruchomości, przepisów prawnych związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości itp.

Na pewno inwestycja w nieruchomości może być dobrym sposobem lokowania naszego kapitału. Jednakże ma ona także i swoje wady, o których każdy inwestor powinien wiedzieć. Zanim więc zdecydujemy się na kupno domu, mieszkania czy działki zastanówmy się, czy jest to idealny sposób dla nas na pomnażanie pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here