Inwestowanie w złoto – zalety i wady

0
1348

Każda osoba posiadająca nadwyżki finansowe, zastanawia się jak je zainwestować. Na szczęście mamy bardzo dużo alternatyw i każdy z inwestorów ma w czym wybierać. Mamy inwestycje ryzykowne, które mogą nam dać duże zyski, ale istnieje w ich przypadku spore prawdopodobieństwo, że zainwestowane środki możemy stracić (akcje, waluty, kryptowaluty zakupione na giełdzie kryptowalut). Mamy inwestycje w miarę pewne, które wprawdzie nie dają nam dużych zysków, ale za to w ich przypadku mamy niemalże pewność, że nasze pieniądze wrócą do nas (lokaty bankowe, rachunki oszczędnościowe, Obligacje Skarbu Państwa). Innym ze sposobów na pomnażanie naszych oszczędności może okazać się też inwestycja w złoto. Od setek lat, jest to kruszec “pożądany” przez wszystkich ludzi, w związku z czym jego wartość w długim okresie czasu praktycznie zawsze rośnie.

Zalety inwestowania w złoto

Skoro tyle osób inwestuje w złoto, ta forma oszczędzania ma swoje zalety. Poniżej postaramy się przedstawić te najważniejsze.

  • Złoto będzie miało zawsze jakąś wartość –  kupując złoto, mamy w rękach fizyczny produkt, którego wartość nigdy nie będzie równa zero (w przypadku zakupu akcji i upadku firmy, nie będziemy mieli nic)
  • Złoto możemy w łatwy sposób kupić – możemy to zrobić w sklepach stacjonarnych lub przez Internet. Mamy możliwość wyszukania najlepszej dla nas ceny i nabycia złota w wybranym przez nas punkcie.
  • Duża anonimowość związana z inwestycją – przy zakupie złota za kwotę nie przekraczającą 15 000 EURO, nie musimy ujawniać naszych danych w czasie transakcji.
  • Wartość złota nie jest powiązana z inflacją – chociaż jego wartość spada i maleje, w dłużej perspektywie czasowej prawie zawsze “wychodzi na plus”,
  • Złoto jest idealną alternatywą dla ludzi, którzy nie mają zaufania do systemów bankowych,
  • Zakup złota nie wymaga od nas dużej wiedzy z zakresu inwestowania pieniędzy,

Wady inwestowania w złoto

Jak każdy produkt inwestycyjny złoto ma także swoje wady. Oto kilka z nich:

  • Inwestycja w złoto nie przynosi zysku “od razu”. Musimy pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa i z taką myślą powinniśmy je kupować.
  • Konieczność “przechowywania” fizycznego złota. Wiele osób może obawiać się że zostanie ono skradzione lub ulegnie zniszczeniu w inny sposób. Można przechowywać złoto w bankowych depozytach, ale generuje to jakieś koszty.
  • Konieczność zainwestowania większych kwot – inwestując w złoto, musimy jednorazowo wydać większe sumy pieniędzy. Wprawdzie możemy kupować niewielkie ilości złota, ale w takim przypadku sprzedawcy wliczają w jego cenę wysokie marże i zyskowność inwestycji spada.

Oczywiście nie są to wszystkie zalety i wady inwestowania w złoto. Każdy może mieć inne, a co więcej coś co dla jednego jest wadą, dla innego może być zaletą. Jednakże każda osoba, która chce zainwestować swoje pieniądze, powinna zastanowić się czy inwestycja w złoto nie jest dla niej dobrym rozwiązaniem. Więcej szczegółowych informacji na temat inwestowania w złoto znajdziesz na naszej stronie partnerskiej – http://www.e-bs.pl/inwestycje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here