Jak efektywnie oszczędzać – zasada 50/30/20

0
1999

Oszczędności chciałby mieć każdy z nas. Przynajmniej tak pokazują różnego rodzaju badania. Jednakże dosyć trudno jest nam się do oszczędzania “zmusić”. Ponadto nie wiemy jak oszczędzać, by robić to w jak najbardziej efektywny sposób. Dla takich właśnie osób, przedstawimy zasadę 50/30/20. Może ona pomóc każdemu z nas, zwłaszcza na początku naszej drogi ku oszczędnościom. 

Zasada 50/30/20 została zaproponowana przez Elizabeth Warren. Według niej, nasze miesięczne zarobki powinniśmy dzielić na 3 części. Pierwszą część czyli 50% powinniśmy przeznaczyć na potrzeby niezbędne do życia. Mówimy tu o wydatkach związanych z jedzeniem, transportem, opłatami za mieszkanie, wydatki na niezbędne ubrania czy ubezpieczenia. Druga część naszych zarobków, w wysokości 30% może być wydawana na to co chcemy, czyli na nasze przyjemności. Chodzi tu o nasze hobby, wyjścia do restauracji, ekskluzywne ubrania, bilety do kina itd. I wreszcie trzecia część naszych zarobków czyli 20% powinna być przeznaczana na oszczędności. W kwocie tej powinny się zmieścić także ewentualne raty kredytów, jeśli je posiadamy. Według twórczyni tej zasady, jeśli tak zorganizujemy nasze finanse, spokojnie powinniśmy zbudować sobie zabezpieczenie na przyszłość. 

Dlaczego ta zasada cieszy się dużą popularnością? Albowiem nie jest od nas zbyt wymagająca i w dalszym ciągu pozwala nam na wydatki, dzięki którym będziemy mogli rozwijać nasze zainteresowania, pozwoli na spotkanie ze znajomymi czy na kupno czegoś ekstra. Ważne tylko, aby mieścić się w wyznaczonych kwotach, chociaż na pewno nie dla wszystkich będzie to łatwym zadaniem. Na pewno jej zaletą jest też prostota, gdyż bardzo łatwo podzielić nasz budżet na 3 części i trzymać się ściśle uzyskanych kwot. 

Oczywiście zasada ta nie jest też pozbawiona wad. Dla przykładu różne lokalizacje w których mieszkamy, generują różne koszty związane z dojazdem do pracy czy koszty związane z opłatami za czynsz. Każdy z nas może też w różny sposób interpretować co jest niezbędne a co jest już ekstra wydatkiem. Dlatego zanim zaczniemy stosować tę metodę, warto wszystko dokładnie przemyśleć i ewentualnie lekko ją zmodyfikować, pod kątem własnych potrzeb i możliwości. Ważne jednak, by te zasad wprowadzić w życie i później je przestrzegać. Pozwoli nam to na rozpoczęcie oszczędzania, dzięki czemu będziemy mogli poczuć się w sposób bardziej komfortowy i nie będziemy musieli patrzeć w przyszłość z obawą o stan naszych finansów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here