Jak pokazują różnego rodzaju prace naukowe, świadomość naszych rodaków co do finansowania emerytury stale rośnie. Mówiąc prościej, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli nie zatroszczymy się o nią sami, to po zakończeniu aktywności zawodowej, zwyczajnie zacznie nam brakować pieniędzy na życie. Jest to smutne, gdyż całe życie płacimy składki emerytalne i wydawać by się mogło, że to właśnie skarb państwa powinien zapewnić nam pieniądze na emeryturze. Jednakże wiadomo już, że polski system emerytalny jest nieefektywny i w związku z tym, nie dostaniemy z niego tyle środków ile będziemy potrzebować. W związku z tym, jeśli chcemy spokojnie (pod względem finansowym) żyć na emeryturze, musimy zatroszczyć się o nią sami. Musimy po prostu zgromadzić tyle oszczędności, że nie zabraknie nam pieniędzy na jedzenie, lekarstwa czy podróżowanie. Zastanówmy się więc jak oszczędzać na naszą emeryturę.
Oszczędzanie na emeryturę powinniśmy zacząć jak najwcześniej. Gdy tylko zaczniemy pracę zawodową lub otworzymy swój biznes, część naszych dochodów powinniśmy odkładać (inwestować) z myślą o przyszłości. Mamy na to wiele sposobów. Możemy trzymać pieniądze w tzw. „skarpecie” czyli w naszym domu. Możemy je oszczędzać w bankach (lokaty, konta oszczędnościowe). Możemy je w końcu inwestować kupując, akcje, waluty, obligacje, monety, złoto itp. Oczywiście w takim przypadku musimy nieco znać się na inwestycjach, by nasze pieniądze lokować w odpowiedni sposób. Jeśli takiej wiedzy nie mamy, możemy nasze środki powierzyć specjalistom, którzy zrobią to za nas (oczywiście za odpowiednia opłatą).
Jak łatwo się domyśleć, najwięcej naszych rodaków oszczędza w sposób samodzielny, wybierając najprostsze instrumenty finansowe. Mówimy tu o lokatach bankowych czy kontach oszczędnościowych. Niestety zyski jakie możemy dzięki temu osiągnąć są niższe niż inflacja, czyli realnie nasze środki tracą na wartości. Jednakże jest to i tak lepsza metoda niż trzymanie pieniędzy w skarpecie. Coraz popularniejsze stają się więc różnego rodzaju programy, dzięki którym możemy uzyskać jakieś ulgi podatkowe. Mówimy tu o IKE czy IKZE. W tym przypadku, jeśli nasze inwestycje przyniosą zysk, nie będziemy musieli płacić podatku od zysków, co dla wielu osób jest sporą zachętą. Niedawno został wprowadzony nowy instrument dla oszczędzających – Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest to system, w którym na naszą przyszłą emeryturę „zrzuca” się skarb państwa, firma w której pracujemy i my sami. Niestety jak na razie zainteresowanie tym programem nie jest zbyt duże i nie wiadomo czy zainteresowanie to będzie rosło.
O tym że warto oszczędzać na emeryturę wie coraz więcej osób. Ale nie każdy wie jak oszczędzać na emeryturę. Ważne jednak, aby od czegoś zacząć. Na początku proste instrumenty (lokata, Obligacje). Jeżeli będziemy chcieli osiągać większe zyski, warto nieco więcej poczytać na ten temat, pogłębić swoją wiedzę i zacząć stosować nieco bardziej skomplikowane instrumenty. Dzięki temu mamy szanse na większe zyski i co się z tym wiąże, więcej środków na naszą emeryturę.