Jak poprawić swoją zdolność kredytową

0
192

Każda osoba, składająca w banku wniosek o kredyt lub pożyczkę, musi mieć odpowiednio wysokie zarobki, aby bank mógł pożyczyć nam pieniądze. Oczywiście nie ma jasno określonej wysokości zarobków, która gwarantuje nam pozytywne rozpatrzenie wniosku. Wszystko zależy tu od wysokości naszego kredytu, czy od kosztów jakie są “przypisane” do naszego domowego gospodarstwa. Banki mają swoje własne metody wyliczania tzw “zdolności kredytowej”, na podstawie której ustalają, czy będzie nas stać na terminową spłatę naszego długu. Brak takowej zdolności kredytowej sprawi, że bank z pewnością odmówi nam kredytu. Musimy więc zrobić wszystko, by była ona jak najlepsza. Istnieje kilka sposobów by ją poprawić i poniżej postaramy się je pokrótce opisać.

Obliczając zdolność kredytową, banki zwracają uwagę zarówno na nasze przychody jak i na nasze koszty. W związku z tym, jeśli chcemy ją poprawić, powinniśmy zwrócić uwagę na obydwa aspekty. Zacznijmy od naszych kosztów. Każde gospodarstwo domowe ma wiele kosztów stałych i kosztów zmiennych. Bank będzie zwracał uwagę zarówno na jedne jak i na drugie. Musimy więc zrobić wszystko, aby były one jak najmniejsze. Oczywiście ciężko jest ograniczyć wydatki na jedzenie, ale np możemy zrezygnować z częstego jedzenia “na mieście” i od razu nasze miesięczne wydatki się zmniejszą. Jeżeli zaczniemy gasić żarówki w pomieszczeniach w których nie przebywamy, zmniejszymy wydatki na energię elektryczną. Dużo tańszy od kąpieli w wannie jest prysznic, więc znowu mamy szansę na oszczędności. Są do tylko niewielkie przykłady na codzienne oszczędności które sprawią, że comiesięczne koszty naszego domowego gospodarstwa znacznie się zmniejszą. Dosyć ważną sprawą związaną z poprawą zdolności kredytowej jest przegląd naszych ewentualnych pożyczek i kredytów. Jeżeli mamy w naszym portfelu nieużywaną kartę kredytową lub jeśli do naszego konta przypisany jest debet z którego nie korzystamy – warto te dwa produkty zamknąć. Albowiem pomimo tego, że nie mamy w związku z nimi zadłużenia, to jednak banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej będą brały je pod uwagę, w związku z czym zdolność będzie obniżona. Jeżeli spłacamy też jakąś pożyczkę czy kredyt i nie pozostało nam już wiele rat do spłaty, może warto rozważyć wcześniejsze oddanie zadłużenia, co także znacznie poprawi naszą zdolność kredytową.

Jak już pisaliśmy, ze zdolnością kredytową wiążą się także nasze przychody. Jeśli więc planujemy pożyczenie pieniędzy, powinniśmy zrobić wszystko, aby były one jak najwyższe. Może więc warto poszukać dodatkowego zajęcia, nawet 2-3 godziny w ciągu tygodnia? Mogą to być nadgodziny w naszej pracy lub też dodatkowe zajęcie w domu lub poza nim. A może warto poprosić szefa o podwyżkę, dzięki której nasze zarobki wzrosną. Mamy tu wiele możliwości zwłaszcza teraz, gdy rynek pracy w naszym kraju ciągle potrzebuje dodatkowych rąk do pracy.

Zdolność kredytowa przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych ma dla banków fundamentalne znacznie. Pamiętajmy jednak, że każdy bank wyliczą ją nieco inaczej i ma swoje współczynniki do jej wyliczenia. W związku z tym, jeśli okaże się że w banku w którym złożyliśmy wniosek jest ona zbyt niska, nie mamy się co załamywać. Możemy nasz wniosek złożyć w innym i może w nim pożyczymy pieniądze bez problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here