Jak zbudować pozytywną historię kredytową

0
285

Każdy kto ubiegał się o kredyt w banku doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że banki stawiają przed nami wiele różnego rodzaju warunków. Jeśli ich nie spełnimy, możemy zapomnieć o pożyczce lub kredycie. Warunki te są zwłaszcza ważne, gdy w grę wchodzą duże kwoty – doskonałym przykładem może tu być kredyt hipoteczny. Jednym z tych warunków, jest pozytywna historia kredytowa.

Każda osoba, która składa w banku wniosek o kredyt lub pożyczkę jest sprawdzana w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja ta, ma za zadane przechowywać i przetwarzać informacje o wszystkich kredytobiorcach i pożyczkobiorcach banków, SKOK-ów a także coraz częściej i firm pożyczkowych. Dzięki tym informacjom, banki szybko dowiedzą się, czy klient który składa wniosek jest solidnym klientem i można mu zaufać, czy też wnioskodawca miał problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań i należy do niego podchodzić z pewną rezerwą. Dlatego warto budować pozytywną historię kredytową, by w przyszłości nie mieć problemy z pożyczkami i kredytami. W jaki sposób – postaramy się to wyjaśnić.

Aby budować historię kredytową, musimy pożyczyć pieniądze. I fakt ten musi być odnotowany w Biurze Informacji Kredytowej. A więc pieniądze powinniśmy pożyczyć w banku lub SKOK-u. Wiadomo jednak, że pożyczenie pieniędzy w banku kosztuje (odsetki, prowizja), więc nie każdy chce w ten sposób budować swoją historię kredytową. Na szczęście jest na to sposób. Otóż możemy pożyczać tak pieniądze, by nic nas to nie kosztowało. Pierwszym sposobem jest karta kredytowa. Chociaż wiele osób uważa, że jest to bardzo drogi kredyt, to jednak nie do końca moją on rację. Przy odpowiednim jej stosowaniu, nie zapłacimy za jej używanie. Otóż gdy wykorzystujemy ją tylko do płatności bezgotówkowych (sklepy internetowe, sklepy stacjonarne) i oddamy całe zadłużenie w czasie okresu bezodsetkowego, nie będziemy musieli nic płacić ekstra do banku. A nasza historia kredytowa, dzięki systematycznym spłatą będzie się budowała. Kolejnym sposobem na jej powstanie są zakupy na raty. Bardzo dużo sklepów, zwłaszcza ze sprzętem RTV i AGD oferuje nam sprzedaż ratalną bez żadnych kosztów (raty 0%). Pożyczki te są udzielane przez bank, a więc wzmianka o tym znajdzie się w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to więc kolejny sposób by w BIK powstała nasza pozytywna historia kredytowa. Kolejnym sposobem na powstanie historii kredytowej może być debet na naszym rachunku. Wiele banków daje nam możliwość pobrania z naszego konta większej ilości pieniędzy niż w rzeczywistości tam się znajduje. Przy małych kwotach i szybkim oddaniu długu, nie są też naliczane odsetki. A znowu fakt o naszej pożyczce jest odnotowany w BIK.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej, wcale nie jest trudne i nie musi nas nic kosztować. Pamiętajmy tylko, by swoje zadłużenie spłacać na czas, gdyż w przeciwnym wypadku, zamiast historii pozytywnej, zbudujemy sobie historię negatywną. A tego z cała pewnością nikt nie chce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here