Jak zwiększyć wycenę mieszkania

0
946

Sprzedając mieszkanie mamy zazwyczaj jeden cel – chcemy za niego dostać jak najwięcej pieniędzy. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, by wycena naszego mieszkania była jak najwyższa, gdyż dzięki temu kupiec przeleje na nasze konto większą kwotę po transakcji. Poniżej przedstawimy kilka sposobów na podniesienie wartości naszego mieszkania.

Ściany, czyli co kupiec widzi po wejściu do mieszkania

Osoby kupujące nasze mieszkanie, po wejściu do niego swój wzrok od razu skierują na ściany. Dlatego też musimy zrobić wszystko, aby wyglądały one jak najlepiej. Na szczęście nie jest to jakiś wielki problem. Wystarczy pomalować je na nowo lub też wystarczy zmienić tapety na nich by wyglądały czysto i schludnie. Przy takiej renowacji, warto pomalować je na jasne kolory, dzięki czemu nasze pomieszczenia staną się optycznie większe. Ponadto gdyby nowy właściciel chciał zmienić kolory, będzie miał ułatwione zadanie, gdyż jasne kolory można łatwiej zamalować. Oprócz ładnego wyglądu, pomalowanie ścian pozwoli na ukrycie ich drobnych niedoskonałości.  

Drobne naprawy

Starajmy się zrobić wszystko, by nasze mieszkanie było wolne od usterek. Wiele z nich możemy naprawić samodzielnie, “posiłkując się” instrukcjami które znajdziemy w Internecie. Chodzi tu np o wymianę zepsutego zamka w drzwiach od łazienki, usunięcie nalotu rdzy z kranu itp. Oczywiście jeśli do naprawy jakiegoś sprzętu potrzebujemy specjalisty – nie wahajmy się go zawołać. Na pewno będzie się nam to opłacało.

Balkon czyli dodatkowa przestrzeń naszego mieszkania

Nasze balkony (większe lub mniejsze), mogą znacznie podnieść wycenę naszego mieszkania. Oczywiście pod warunkiem, że się o to postaramy. Dlatego pamiętajmy, aby nie był on “zagracony”, aby było tam miejsce na stolik i krzesła, gdzie możemy postawić kawę i usiąść podziwiając zachód Słońca. Warto też pomyśleć o odpowiedniej podłodze na balkonie. Powinna ona być wytrzymała i odporna na mrozy. Nie zapomnijmy też o kwiatach lub ziołach, które udekorują nasz balkon i sprawią, że będzie on ładniej wyglądał.

Czystość przede wszystkim

Jeżeli chcemy zrobić wrażenie na oglądających nasze mieszkanie, musimy go przede wszystkim gruntownie wysprzątać. Szczególnie chodzi tu o kuchnię i łazienkę. Są to te miejsca w których wymagamy szczególnej czystości, ale które równocześnie najszybciej się brudzą. Jeżeli nie mamy czasu na porządne sprzątanie, warto zamówić do tego specjalistów, którzy mają odpowiedni sprzęt i środki by nasze mieszkanie aż lśniło od czystości.

Oświetlenie w naszym mieszkaniu

Nie wszyscy zwracają uwagę na oświetlenie naszego mieszkania. Tymczasem może ono uwypuklić jego zalety i przykryć jego niedoskonałości. Zdecydowanie lepiej czujemy się w jasnych pomieszczeniach, więc nie zapominajmy aby była w nich odpowiednia ilość lampek i żarówek. Ponadto zwróćmy uwagę na wyłączniki czy gniazdka. Czasami są one popękane czy zamalowane farbą, co nie wygląda zbyt estetycznie. A ich wymiana nie jest kosztowna i nie powinna nam sprawić kłopotów.   

Piwnica i garaż

Piwnica i garaż z całą pewnością podnoszą wycenę mieszkania. Ale pod warunkiem, że w pomieszczeniach tych jest ład i porządek. Dlatego powynośmy z nich wszelkie niepotrzebne graty, które według nas mogą się przydać i tak już od wielu lat leżą bezużyteczne, poukładjamy wszystko na półkach i co równie ważne, zamontujmy  w tych pomieszczeniach odpowiednie oświetlenie. Jest to bardzo ważne i na pewno kupujący zwróci na to uwagę.

Odpowiednie przygotowanie mieszkania do wyceny, może podnieść jego wartość o nawet 20-30%. Dlatego warto poświęcić nieco wolnego czasu by nasze mieszkanie wyglądało na czyste, schludne i zadbane, dzięki czemu kupujący będą skłonni zapłacić za nie więcej pieniędzy. Ponadto na podobnej zasadzie działa tzw. „flipowanie”. W tym wypadku przedsiębiorcy kupują mieszkanie do remontu, inwestują w odświeżenie lokalu, a następnie sprzedają z zyskiem. Więcej o „flipowaniu” nieruchomościami przeczytasz w osobnym artykule.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here