Jakie są wady inwestowania w nieruchomości

0
1080

Od wielu już lat inwestycja w nieruchomości jest w naszym kraju ( i nie tylko) bardzo popularna. Mówi się powszechnie, że w długim okresie czasu ceny nieruchomości zawsze wzrastają, a ponadto możemy czerpać z nich zyski wynajmując je innym osobom. Ale czy inwestycja w nieruchomości ma tylko swoje zalety? Oczywiście nie. Jak każdy produkt inwestycyjny ma ona także swoje wady, które postaramy się opisać.

Niska płynność – Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno kupno jak i sprzedaż nieruchomości może “przeciągnąć” się w czasie. Jeżeli jesteśmy posiadaczem nieruchomości i chcemy ją sprzedać z zyskiem musimy liczyć się z tym, że nie zawsze szybko znajdziemy na nią kupca. W skrajnych przypadkach, okres ten może się przeciągnąć nawet do kilku lat. Inwestycja w nieruchomości nie jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób które chcą zainwestować w sposób krótkoterminowy.

Wysoka bariera wejścia – Osoby które chcą zainwestować w nieruchomości muszą mieć sporą gotówkę. Ceny nieruchomości są stosunkowo wysokie i na jej zakup mogą pozwolić sobie tylko nieliczne osoby. Oczywiście możemy skorzystać z kredytu bankowego, jednakże w takim przypadku zyski jakie możemy osiągnąć będa o wiele niższe.

Niepodzielność kapitału – Inwestując  w nieruchomości musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie będziemy mogli odzyskać części zainwestowanych pieniędzy jeśli będziemy ich potrzebować. Możemy mieć do dyspozycji całość środków w momencie sprzedaży nieruchomości.

Znajomość rynku – Osoby które chcą zainwestować w nieruchomości muszą doskonale orientować się w tym rynku. Muszą go też nieustannie monitorować. Należy wiedzieć jaki rodzaj nieruchomości przynosi największe zyski, w jakich miastach czy nawet dzielnicach kupować mieszania by później sprzedać je z odpowiednim zyskiem itp.

Duże zaangażowanie – Kupowanie nieruchomości, zwłaszcza jeśli mają to być nieruchomości na wynajem wymagają od nas dużego i stałego zaangażowania. Mogą do tego dojść problemy z najemcami, więc zarządzaniu nieruchomościami musimy poświęcić sporo czasu, chyba że wynajmiemy to tego specjalistów. Jednakże wiąże się to z kosztami które obniżają nasze zyski.

Jak widać inwestowanie w nieruchomości to nie tylko pomnażanie pieniędzy. Wiąże się z tym wiele obowiązków i barier, który każdy inwestor musi w jakiś sposób pokonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here