Karta kredytowa – czy warto mieć ją w swoim portfelu

0
704

Banki oferują nam wiele produktów kredytowych. Mówimy tu chociażby o kredycie gotówkowym, kredycie hipotecznym, czy o debecie. Jednakże jednym z tych produktów bankowych, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów, staje się karta kredytowa. Jeszcze kilkanaście lat temu, była ona postrzegana jako symbol bogactwa, gdyż tylko najlepsi (czytaj najbogatsi) klienci bankowi mogli ją dostać. Dzisiaj ubiegać się o nią może praktycznie każdy, więc znajduje się ona w portfelach sporej grupy naszych rodaków. Zastanówmy się, czy warto z niej korzystać i czy powinniśmy ją mieć także i w naszym portfelu.

Karta kredytowa to nic innego jak pożyczka. Bank daje nam do dyspozycji pewną kwotę, którą możemy wykorzystać w dowolnym czasie. Możemy też nie wykorzystywać pieniędzy z przyznanego nam limitu. Jeżeli wykorzystamy część lub całość pieniędzy z naszej karty kredytowej, bank będzie nam co miesiąc przesyłał informacje o wysokości odsetek, jakie musimy do banku zapłacić. Po zakończeniu umowy, powinniśmy spłacić całe zadłużenie, ale zazwyczaj umowa jest przedłużana na kolejny okres, więc można powiedzieć, że karta kredytowa to “pożyczka bez końca”.

Z karty kredytowej możemy korzystać na dwa sposoby. Po pierwsze możemy wybierać za jej pomocą pieniądze z bankomatów. Po drugie, za jej pomocą możemy płacić za transakcje w sklepach stacjonarnych i sklepach internetowych. W takim przypadku płatności wyglądają zupełnie tak samo, jak w przypadku płatności kartą debetową. Jednakże bank nie ściąga nam pieniędzy bezpośrednio z naszego konta, a jest obciążany nasz limit kredytowy.

Zastanówmy się teraz dlaczego karty kredytowe są tak popularne. Możemy tu przedstawić kilka zalet tego produktu. Po pierwsze, “kredytówka” daje nam bezpieczeństwo, gdyż w momencie jakichś przejściowych kłopotów finansowych, możemy z niej szybko skorzystać. Po drugie, karta kredytowa pozwala budować naszą historię kredytową. Dzięki temu, możemy otrzymywać kolejne kredyty szybciej i na lepszych warunkach. Po trzecie, przy mądrym jej używaniu, otrzymujemy pożyczkę za darmo. Albowiem do kart kredytowych “przypisany” jest okres bezodsetkowy. Oznacza to, że jeśli korzystamy z kart kredytowych tylko do transakcji bezgotówkowych i spłacimy całe zadłużenie w tzw “okresie bezotsetkowym” (zwykle trwa ona od 50 do 58 dni w zależności od banku), to nie musimy płacić żadnych odsetek czy prowizji.  

Oczywiście karta kredytowa ma też swoje wady. Musimy wiedzieć, że jest to jedna z najdroższych pożyczek na rynku. Jeżeli więc nie będziemy spłacać zadłużenia “na bieżąco” lub gdy będziemy wybierać za pomocą karty kredytowej pieniądze z bankomatów, bank naliczym nam bardzo wysokie odsetki. Ponadto karta kredytowa “kusi” wielu jej posiadaczy i wydają oni z niej pieniądze na rzeczy, które nie są im do końca potrzebne. Po prostu posiadając kartę kredytową, czasem trudno zachować dyscyplinę finansową i wydajemy więcej pieniędzy niż powinniśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here