Kredyt a pożyczka – czy to ten sam produkt?

0
1311

Jeśli potrzebujemy pieniędzy często jedynym rozwiązaniem jest pożyczenie pieniędzy. Szukamy więc osób lub instytucji, które mogą nam pożyczyć pieniądze. Po naszej głowie “kołaczą” się wtedy dwa słowa – pożyczka i kredyt. Dla wielu z nas oznaczają one dokładnie to samo. Jednak w rzeczywistości, są to dwa odmienne sformułowania. Postaramy się więc wyjaśnić, czym kredyt różni się od pożyczki.  

Jeśli chodzi o kredyt, to jest on przypisany tylko i wyłącznie do banków i tylko one mogą go udzielać. Wszelkie uregulowania z nim związane zawarte są w Ustawie o kredycie konsumenckim. To właśnie w niej znajdziemy informacje dotyczące np. wszystkich wymogów związanych z umową kredytową. Musi ona być zawarta na piśmie i znajdować w niej powinna się kwota kredytu, jego cel, zasady i termin spłaty, wysokość oprocentowania, warunki jego zmiany itp. Dosyć istotnym elementem kredytu jest wymieniony wcześniej cel. Musi on być jasno określony i kredytobiorca musi pożyczone pieniądze wykorzystać właśnie na jego realizację. Jeśli chodzi o kredyt ważny jest fakt, że aby go dostać musimy mieć udokumentowane dochody, gdyż bank musi mieć jak największą pewność, że pożyczone pieniądze wrócą do niego w określonym w umowie terminie.

Jeżeli spojrzymy na pożyczkę, to jest to pojęcie szersze. Przede wszystkim pożyczek mogą udzielać banki, firmy czy osoby prywatne. W związku z tym wszystkie uregulowania związane z pożyczką znajdują się w Kodeksie Cywilnym. W przypadku pożyczki nie ma potrzeby podpisywania umowy, jednak zawsze powinniśmy to robić. Nie mamy też obowiązku podawania w niej na co przeznaczymy pieniądze. Co ciekawe, pożyczka może być nieodpłatna. Musimy też wiedzieć, że pożyczane pieniądze w firmie finansowej czy też od osób prywatnych, nie mogą pochodzić z pożyczki lub kredytu.

Jak więc widzimy, chociaż pożyczka i kredyt to pojęcia do siebie zbliżone, to jednak różnią się od siebie. Kredyt jest bardziej sformalizowany, natomiast jeśli chodzi o pożyczkę, zasady są tu nieco bardziej luźne. Jeśli więc szukamy dodatkowych pieniędzy, przeanalizujmy, czy bardziej opłaca nam się kredyt czy pożyczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here