Kto może zostać poręczycielem kredytu

0
293

Każdy kto składał wniosek o kredyt w banku doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że banki zawsze starają się w odpowiedni sposób zabezpieczyć spłatę zadłużenia. To właśnie min dlatego dokładnie badają zdolność kredytową wnioskodawcy, sprawdzają jego historię kredytową, czy proszą o różnego rodzaju zabezpieczenia, dzięki którym łatwiej będzie im odzyskać pożyczone środki. Jednym ze sposobów na takie zabezpieczenie długu jest poręczyciel. Kto może nim zostać? O tym poniżej.

Poręczyciel zwany często żyrantem, to osoba (osoby), które w razie gdy kredytobiorca nie spłaca z jakichś powodów długu, przejmują ten obowiązek na siebie. Jest to więc spora odpowiedzialność i zanim zdecydujemy się na poręczenie, musimy to dobrze przemyśleć. Ale teraz skupmy się na głównej sprawie, czyli kto może zostać poręczycielem. Otóż wymagania banku wobec poręczyciela są dosyć duże. Można wręcz powiedzieć, że takie same jak względem wnioskodawcy. Otóż musi mieć on wystarczające dochody, by spłacać dług. Czyli badana jest jego zdolność kredytowa (podobnie jak w przypadku wnioskodawcy). Ponadto banki sprawdzą, czy nie ma on już innych poręczeń czy też własnych zobowiązań. Jeżeli będzie miał ich zbyt dużo, na pewno nie będzie mógł być żyrantem. Bank zwróci też uwagę na jego wiek – osoby w podeszłym wieku niestety nie będą akceptowane jako poręczyciel kredytu, zwłaszcza gdy jego spłata jest rozłożona na wiele lat. Możliwe, że zgodę na podpisane umowy poręczenia będzie musiał udzielić współmałżonek poręczyciela, a więc to także musimy wziąć pod uwagę, gdy będziemy szukać naszego żyranta.

Jak widzimy, banki mają wobec poręczycieli spore wymagania. Chociaż musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wymagania te w poszczególnych bankach są różne. Ale i tak odpowiedzialność poręczyciela jest ogromna. I to właśnie dlatego nie wszyscy godzą się na podpisanie umowy poręczenia. Na pewno także i my mamy często dylematy, czy poręczyć kredyt gdy zostaniemy o to poproszeni. Ale pamiętajmy, że i my możemy się znaleźć w sytuacji, gdy będziemy szukać żyranta dla naszego kredytu. Więc jeśli każdemu będziemy odmawiać – to i nas spotka to samo. Więc musimy czasem zaufać ludziom i zgodzić się na podpisanie umowy poręczenia. Wtedy i nam nie będą inni odmawiać, gdy ich o to poprosimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here