Okres bezodsetkowy, czyli jak pożyczyć od banku pieniądze “za darmo”

0
1296
karta kredytowa

Pożyczając pieniądze w banku, wcale nie musimy za nie płacić. Ponadto nie jest do tego wymagana specjalistyczna, czy tajemna wiedza. Po prostu w odpowiedni sposób musimy korzystać z karty kredytowej, by za pożyczone od banku pieniądze nie uiszczać żadnych opłat. Możliwość taką daje nam okres bezodsetkowy, który jest “przypisany” do naszej kredytówki.

Na początku może wyjaśnijmy jak działa karta kredytowa. Otóż jeśli chcemy ją posiadać w naszym portfelu, musimy w banku złożyć odpowiedni wniosek, tak jak w przypadku innych produktów kredytowych.

Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową, historię kredytową zgromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej itp. Jeśli spełnimy wszelkie warunki by otrzymać kartę, bank przyzna nam limit, do którego będziemy mogli się zadłużać, a także wręczy nam plastikową kartę kredytową. Za jej pomocą będziemy mogli płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych czy internetowych, a także wybierać pieniądze z bankomatu. Oczywiście nie musimy od razu wykorzystać całego limitu, jaki przyznał nam bank. Musimy bowiem pamiętać, że odsetki będziemy płacić tylko do kwoty przez nas wykorzystanej. Jeśli więc w danej chwili pieniędzy nie potrzebujemy – nie korzystajmy z kredytówki, dzięki czemu zapłacimy mniejsze odsetki. Każdego miesiąca bank będzie przysyłał nam zestawienie naszych transakcji, z informacją o wysokości aktualnego zadłużenia, odsetek które powinniśmy zapłacić i minimalnej kwocie, jaką powinniśmy do banku przelać. Oczywiście możemy przesłać większą kwotę, dzięki czemu odsetki będą naliczane od niższego zadłużenia lub też będziemy mieli możliwość ponownego skorzystania z limitu.

Okres bezodsetkowy

Teraz wyjaśnijmy, jak możemy korzystać z pieniędzy przyznanych nam przez bank i nie płacić za nie odsetek. Otóż każda karta kredytowa ma tzw. okres bezodsetkowy. Składa się on z dwóch elementów: okresu transakcyjnego, który zwykle trwa 30 dni, a także okresu na spłatę zadłużenia, który w zależności od banku wynosi od 21 do nawet 29 dni. Dzięki temu okres bezodsetkowy może wynieść nawet 59 dni. Jeżeli w okresie rozliczeniowym, dokonujemy naszą kartą kredytową tylko i wyłącznie transakcji bezgotówkowych (płacąc nią za zakupy w sklepach stacjonarnych lub w sieci internetowe)j i całe zadłużenie spłacimy do zakończenia okresu bezodsetkowego, bank nie naliczy nam żadnych opłat.

Pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie

Sytuacja taka nie będzie miała miejsca w przypadku transakcji gotówkowych, czyli gdy wybierzemy pieniądze z bankomatu. Od takiej transakcji będziemy musieli zapłacić odsetki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here