Po co nam dobra historia kredytowa

0
623

Żeby bez problemu dostać kredyt w banku, musimy spełnić kilka warunków. Zdolność kredytowa, odpowiednie zabezpieczenie kredytu – to tylko dwa z tych warunków, o których mówi się najczęściej. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę, że istnieje jeszcze jeden warunek, o którym nie mówi się zbyt często, a dla banku ma on bardzo duże znaczenie. Mowa o naszej historii kredytowej. Zastanówmy się więc po co nam dobra historia kredytowa  i jak możemy ją stworzyć.

Aby zminimalizować ryzyko kredytowe, banki chcą jak najlepiej „poznać” swoich klientów. I to właśnie dlatego powstało Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która zbiera, gromadzi i przetwarza wszelkie informacje na temat naszych kredytów i pożyczek. Jeśli tylko złożymy wniosek o kredyt lub pożyczkę w banku lub SKOK-u, natychmiast zostanie to odnotowane w BIK. Zapisywana jest tam historia spłat, wysokość zadłużenia a nawet nasze poręczenia. Na podstawie wszystkich zgromadzonych danych, tworzy się nasza historia kredytowa. Bank i SKOK-i w każdym momencie mogą ją sprawdzić i na jej podstawie określić, czy udzielenie nowego zobowiązania jest ryzykowne czy też nie. Jeśli bank zauważy, że nasze wcześniejsze długi spłacane były z opóźnieniem, może założyć, że to samo będzie z nowym. A wtedy kredyt nie zostanie nam przyznany lub będzie przyznany na gorszych warunkach. Taka sama sytuacja może wystąpić, gdy bank stwierdzi, że mamy za duże zadłużenie.

Biuro Informacji Kredytowej a raczej dane które są w tej instytucji gromadzone, może nam też pomóc. Jeśli nasz wcześniejsze zobowiązania były spłacane na czas, jeśli nie mamy zbyt dużo zobowiązań lub nie mamy ich wcale, bank uzna że jesteśmy wiarygodnymi klientami i bez problemu pożyczy nam pieniądze.

Co ciekawe, banki nie spoglądają zbyt łaskawie na klientów, którzy nie mają jeszcze żadnej historii kredytowej, gdyż nigdy nie pożyczali pieniędzy. Albowiem nie wiedzą jak będą oni spłacać swoje zobowiązania, co dla banku jest nieco ryzykowne. Dlatego też, powinniśmy „budować” naszą historię. Możemy to robić kupując „na raty”, ubiegając się o debet czy otwartą linię kredytową, czy też wnioskując o kartę kredytową. Oczywiście zobowiązania musimy spłacać na czas, a tedy w Biurze Informacji Kredytowej zacznie się budować nasza pozytywna historia kredytowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here