Wady i zalety konta oszczędnościowego

0
65

Konto oszczędnościowe jest jednym z podstawowych instrumentów każdej osoby, która oszczędza pieniądze. Możemy “składać” pieniądze na “czarną godzinę”, na samochód czy na wymarzoną wycieczkę. Konto oszczędnościowe możemy założyć zarówno w banku w którym mamy swój podstawowy rachunek, jak i w zupełnie innym banku. Wszystko zależy tu od nas i od naszych preferencji. Zastanówmy się w tym artykule, jakie zalety a jakie wady mają konta oszczędnościowe. Dzięki temu może łatwiej nam będzie zdecydować się na otworzenie takiego konta i rozpoczęcie oszczędzania. 

Zalety konta oszczędnościowego

  1. Konto oszczędnościowe jest o wiele lepiej oprocentowane niż rachunki podstawowe, które zazwyczaj wcale nie przynoszą nam zysków. Wprawdzie oprocentowanie to nie jest zbyt wysokie, ale jeśli dobrze rozejrzymy się po rynku, znajdziemy oferty, w których jest ono wyższe niż w przypadku niektórych lokat. Dzięki temu możemy uzyskać niewielki, ale jednak zawsze mile widziany zysk.  
  2. Na konto oszczędnościowe pieniądze możemy wpłacać w dowolnej ilości i w dowolnym, dogodnym dla nas czasie. W przypadku innego popularnego produktu jakim są lokaty, takiej możliwości nie mamy.
  3. Do pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, mamy stały dostęp. Możemy z nich skorzystać w każdej chwili, co znowu daje temu produktowi przewagę nad lokatą. Albowiem gdy zerwiemy lokatę, nie dostaniemy odsetek, a gdy przelejemy pieniądze z naszego konta oszczędnościowego, zysk zostanie nam do rachunku dopisany. 
  4. Konto oszczędnościowe znakomicie nadaje się do nauki oszczędzania. Jest to instrument bardzo prosty i dla osoby która rozpoczyna oszczędzanie wręcz idealny. 
  5. Konto oszczędnościowe może nas w idealny sposób motywować do oszczędzania. Gdy będziemy widzieć na nim rosnącą sumkę pieniędzy, na pewno będzie nas ona jeszcze bardziej motywowała do oszczędzania. 
  6. Konto oszczędnościowe możemy szybko i praktycznie bez wychodzenia z domu założyć. Większość banków daje nam taką możliwość za pośrednictwem bankowości internetowej. 
  7. Konto oszczędnościowe jest darmowe i nie musimy za nie płacić. 

Wady konta oszczędnościowego

  1. Zyski jakie możemy uzyskiwać wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe nie są zbyt wysokie. Oczywiście lepsze to niż trzymanie pieniędzy na rachunku podstawowym czy w przysłowiowej skarpecie, ale jednak “kokosów” na nim nie zarobimy.
  2. Pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym, mogą nas ciągle “kusić”, gdyż mamy do nich stały dostęp. Kłóci się to z podstawową zasadą oszczędzania, która mówi że z tych pieniędzy nie powinniśmy korzystać na niepotrzebne i mało istotne wydatki. 
  3. Jeżeli będziemy przelewać z konta oszczędnościowego pieniądze na nasz podstawowy rachunek zbyt często, będziemy musieli zapłacić prowizję. Większość banków daje nam tylko jeden darmowy przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego, więc musimy na to uważać. 

Konto oszczędnościowe ma zdecydowanie więcej zalet niż minusów. Dlatego każdy, kto zastanawia się nad oszczędzaniem powinien je posiadać. Jego założenie jest proste, nic nie kosztuje, więc nic tylko gromadzić na nim środki, by po jakimś czasie móc skorzystać z zaoszczędzonych na nim pieniędzy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here