Wirtualna karta – czy warto z niej korzystać?

0
1735
karta kredytowa

Praktycznie każdy z nas kupuje coś w sieci internetowej. Robimy zakupy w sklepach internetowych czy też na portalach aukcyjnych. Zakupy takie pozwalają nam oszczędzać czas, a często ceny jakie w nich możemy spotkać są o wiele niższe niż w sklepach stacjonarnych. Jednakże zawsze na koniec transakcji musimy za zakupy zapłacić. Zazwyczaj mamy na to kilka sposób, jednakże bez względu na to w jaki sposób regulujemy należność, zawsze mamy obawy o bezpieczeństwo transakcji. Nigdy do końca nie jesteśmy pewni, czy dane naszych kart nie zostaną użyte przez inne osoby lub czy z naszego bankowego konta nie znikną za jakiś czas pieniądze. Dlatego szukamy rozwiązań, które sprawią, że ryzyko utraty pieniędzy będzie minimalne. Jednym z takich sposobów są karty wirtualne.

Co to karta wirtualna? Jest to karta przeznaczona tylko i wyłącznie do płatności w sieci internetowej oraz płatności telefonicznych. Jej podstawową cechą jest to, że nie ma fizycznej postaci. Po prostu jest to “zapis” w systemie bankowym. Ma jednak numer, datę ważności, imię i nazwisko posiadacza oraz kod weryfikujący. I to właśnie te dane podajemy gdy chcemy sfinalizować transakcję. Odbywa się ona na takich samych zasadach jak płatności zwykłą kartą debetową. Gdzie są więc plusy płacenia taką kartą?

Jej największą zaletą jest to, że jest ona niezależna od naszego rachunku bankowego. Aby móc z niej korzystać, musimy ją najpierw “zasilić” wykonując zwykły przelew. Nie ma też możliwości za jej pośrednictwem wydawać więcej pieniędzy, niż widnieje na jej rachunku. A więc nawet jeśli ktoś skradnie jej dane, nie będzie mógł “ogołocić” naszego bankowego rachunku i zaciągnąć debet/kredyt. Zwłaszcza gdy będziemy postępować ostrożnie i nie będziemy na rachunku wirtualnej karty trzymali dużo pieniędzy. Najlepiej przesyłać środki przed każdą transakcją którą chcemy zrealizować. Wtedy na pewno nie stracimy naszych pieniędzy, gdyż po zakupach jej saldo będzie wynosiło zero lub tylko będzie “lekko na plus”.

Karty wirtualne coraz częściej pojawiają się w ofertach naszych banków. Warto więc spytać czy nasz bank ma ją w swojej ofercie. Ponieważ nie jest ona bezpośrednio powiązana z naszym rachunkiem, możemy wnioskować o nią także w innym banku. Oczywiście zanim to zrobimy sprawdźmy jakie są jej koszty, gdyż czasem za jej wydanie musimy coś zapłacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here