Wzrost gospodarczy Włoch bez zmian

0
2235

„Mamma mia! Wczasowicze mogą świętować wiosnę, kierując się na wybrzeże Amalfi, ale w międzyczasie nagłówki gazet przedstawiają ponure perspektywy gospodarcze, dotyczące Włoch. W ubiegłym tygodniu Włochy otrzymały pewne rady od przewodniczącego Komisji Europejskiej. Dał on krajowi swój własny „kopniak”, gdy wyraził zaniepokojenie spadającą włoską gospodarką, premierowi Giuseppe Conte, mówiąc mu zasadniczo na wspólnej konferencji prasowej, by przyspieszył.

Komentarze pojawiły się w związku z niepokojąco wysokim długiem publicznym Włoch, który po tym, jak kraj popadł w recesję pod koniec 2018 r., osiąga ponad 130% PKB (2,086 bln USD w 2018 r.). Włochy nadal utrzymują swoje miejsce jako trzecia co do wielkości gospodarka narodowa w strefie euro, ale mogą pojawić się dalsze problemy z próbą pobudzenia gospodarki w tak trudnej stagnacji finansowej. W odpowiedzi Conte powiedział, że jego rząd wdroży środki mające stymulować wzrost gospodarczy, ale z pewnością nie zgodne z optymistycznym celem 1% ekspansji przedstawionej w ubiegłym roku. W rzeczywistości, według Bloomberga *, włoskie ministerstwo skarbu obniżyło prognozę wzrostu gospodarczego do zaledwie 0,1%, a także podniosło prognozowany deficyt budżetowy do 2,4% PKB. ”

Dlaczego gospodarka Włoch jest tak powolna?

Włoscy urzędnicy podali dwa główne powody. Minister gospodarki Giovanna Tria wskazał na niedawny spadek gospodarki UE, który spowodował mniejsze wydatki na rząd, a także podsycanie napięć, między partnerami koalicyjnymi Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligą przeciw imigracji. Powiedział również, że wszelkie dalsze ograniczenia nałożone na włoską gospodarkę byłyby absurdalne, ponieważ tylko hamowałyby wzrost. Według Politico **, premier Conte szybko zauważył, że spowolnienie, jakiego doświadczyła gospodarka światowa, głównie z powodu wojny handlowej USA-Chiny, było częściowo winne i zasugerował, że kraje o większej swobodzie fiskalnej powinny wspierać gospodarkę strefy euro. Dodał, że jego rząd przewidział takie spowolnienie gospodarcze, w wyniku czego powstała różnorodna polityka fiskalna, która pozostanie w wiosennym budżecie skarbu państwa.

Jakie są najlepsze podmioty gospodarcze Włoch?

Jako trzecia co do wielkości gospodarka strefy euro i ósma co do wielkości na świecie pod względem nominalnego PKB, nie musisz szukać daleko, aby zobaczyć dowód na wpływ Włoch, na cały świat. Od słynnych samochodów, takich jak Fiat i Ferrari, po markowe marki, takie jak Versace i Armani, etykieta „Made in Italy” zawiera ogromną pamięć podręczną. Zgodnie z raportem World’s Top Exports ***, Vestle News donosi, że największy eksport w 2018 r. obejmuje maszyny, takie jak komputery, o wartości 106,4 mld USD; pojazdy o wartości 45,1 mld USD, paliwa mineralne i ropę naftową o wartości 20,3 mld USD, żelazo i stal o wartości 19,6 mld USD oraz odzież i akcesoria o wartości 13,7 mld USD.

O czym powinni pamiętać inwestorzy?

Kolejne kroki będą miały miejsce w Rzymie, gdy do 10 kwietnia zostaną przedstawione zaktualizowane prognozy dotyczące finansów ekonomicznych i publicznych. Analityk finansowy Jack Allen powiedział w wywiadzie dla Financial Times ****, że zeszłoroczna recesja tylko się pogorszyła, co widać na wskaźnikach ekonomicznych. Prognozuje on spadek PKB Włoch o 0,5% w 2019 r., co jest znacznie gorsze niż poprzednie szacunki. Wraz z pogorszeniem się zawirowań w UE ciekawie będzie zobaczyć, na ile czołowi gracze strefy euro lubią Włochy i jak ich aktywność gospodarcza wpływa na rynki.

Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD, są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków, poprzez dźwignę finansową. 88% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z Vestle. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości zawarte w dokumencie nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here