Z kim możemy zaciągnąć kredyty hipoteczne

0
868

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny musimy spełnić kilka warunków. Mówimy tu o zabezpieczeniu kredytu, o historii kredytowej czy o zdolności kredytowej. I to właśnie z tym ostatnim warunkiem najczęściej mamy problem. Banki zawsze dokładnie sprawdzają nasze przychody i koszty, by potwierdzić, że „stać nas” na zaciągnięcie kredytu. Tym bardziej, że w przypadku kredytów hipotecznych, w grę wchodzą wysokie kwoty. Jak pokazują statystyki, to właśnie brak zdolności kredytowej najczęściej powoduje, że wnioski kredytowe zostają odrzucone. Na szczęście mamy możliwość poprawy naszej zdolności kredytowej. Jedną z możliwości jaką dają nam banki jest możliwość złożenia wniosku kredytowego razem z innymi osobami.

Zazwyczaj wnioski o kredyt hipoteczny składają współmałżonkowie. Jest to naturalne, gdyż w takim przypadku prowadzi się razem gospodarstwo domowe i pieniądze wydawane są łącznie. Ale o kredyt hipoteczny mogą ubiegać się także osoby, które nie są ze sobą spokrewnione. Mówimy tu np. o parach, których związek nie jest zalegalizowany, ale które mieszkają razem. Tutaj także mamy do czynienia ze wspólnym gospodarstwem domowym i wspólnym budżetem.

Jednakże banki dają nam więcej możliwości. Możemy o kredyt hipoteczny ubiegać się np. wspólnie z rodzicami. Podobnie rodzice mogą „wspomóc” się w czasie składania wniosku swoimi dziećmi. Ale możemy także składać wniosek o kredyt z osobami, które nie są z nami spokrewnione. Mówimy tu o naszych przyjaciołach czy znajomych. Oczywiście osoby takie muszą wyrazić zgodę na to, że chcą z nami wspólnie ubiegać się o taki kredyt.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że osoba która będzie razem z nami ubiegać się o kredyt hipoteczny, będzie musiała spełnić określone warunki. I ponownie mówimy tu o zdolności kredytowej, czy o historii kredytowej. Podpisanie umowy, zostanie też uwzględnione w Biurze Informacji Kredytowej, co będzie miało wpływ na ewentualne zaciąganie kredytów w przyszłości.

Na pewno nie każdy będzie chciał być dla nas współkredytobiorcą. Obawy mogą być różne. Ktoś może się obawiać, że nie będziemy spłacać kredytu na czas, ktoś może stwierdzić, że jeśli teraz pożyczy pieniądze z nami, nie będzie sam mógł się zapożyczyć. Nie obwiniajmy więc osób, które odmówią nam pomocy i postawmy się sami w takiej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here