Zakupy na raty – czy warto skorzystać z takiej pożyczki?

0
1227

Niemal każdego roku kupujemy do naszego domu lub mieszkania sprzęt AGD, sprzęt RTV, meble, czyli robimy zakupy, które wymagają od nas nieco większych niż normalnie wydatków. Oczywiście musimy mieć na takie zakupy odłożone pieniądze lub musimy udać się do banku i pożyczyć je w ramach pożyczki. Ale czy to jedyne rozwiązania?

Okazuje się że nie. Jeżeli dobrze się przyjrzymy zauważymy w sklepach z meblami czy z drogim sprzętem na pewno zauważymy, że oferują one zakupy na raty. Co to oznacza? Otóż możemy za kupiony towar płacić w miesięcznych ratach, tak jak w przypadku pożyczki w banku. Co więcej, bardzo często zdarza się, że za takie zakupy rozłożone na raty, nie płacimy nic więcej. Po prostu cena za towar jest podzielona przez ilość miesięcy w jakich chcemy płacić nasze zobowiązanie. Jest to więc pożyczka za darmo.

Na początek jedno wyjaśnienie. Wiele osób, korzystających z zakupów na raty myśli, że stroną umowy jest sklep. Jednakże jest to założenie mylne. Otóż umowę o pożyczkę podpisujemy z bankiem, który ze sklepem współpracuje. Dlatego zanim pożyczkę dostaniemy, będziemy musieli przejść podobny proces weryfikacyjny jak w przypadku pożyczki w banku. Zostanie sprawdzona nasza zdolność kredytowa, nasza historia zgromadzona w Biurze Informacji Kredytowej itp. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że nasza pożyczka zostanie odnotowana w BIK. A więc będzie wpływać na naszą ocenę w tej instytucji.

Co musimy zrobić by skorzystać z zakupów na raty? Przede wszystkim musimy sprawdzić czy  w sklepie w którym chcemy coś kupić jest taka możliwość. Jeżeli tak, musimy udać się do odpowiedniego “okienka” i poinformować sprzedawcę, że chcemy coś kupić w ramach sprzedaży ratalnej. Z całą pewnością zostaniemy poproszeni o jakiś dokument potwierdzający nasze dochody, a także o dowód osobisty, aby potwierdzić nasze dane osobowe.  

Podane dane, a także nasze dochody zostaną wprowadzone do specjalnego programu, który umożliwia bankom sprawdzenie naszej zdolności kredytowej a także sprawdzenie naszego rejestru w BIK. Na szczęście trwa to zaledwie kilka minut po których zostaniemy poinformowani czy decyzja kredytowa jest na tak czy też na nie. Jeżeli będzie pozytywna – możemy nasz towar zabierać do domu. Jeżeli będzie negatywna – musimy go kupić za gotówkę lub też zrezygnować z transakcji.

Czy warto korzystać z zakupów na raty? Na pewno tak i to z kilku powodów. Po pierwsze możemy kupić coś nie posiadając odpowiedniej ilości gotówki. Po drugie, możemy skorzystać z darmowej pożyczki, gdyż większość ofert związanych z zakupami na raty to pożyczka na 0%. A po trzecie, możemy dzięki takiej ratalnej pożyczce budować naszą historię kredytową. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy nie mamy takiej historii wcale.

Oczywiście pożyczka za zakup jakiegoś sprzętu czy mebli powinna być przez nas dobrze przemyślana. Musimy być pewni, że będziemy w stanie terminowo spłacać nasze raty. Gdy tego nie będziemy robić, bank może naliczać nam odsetki przeterminowane, może wypowiedzieć nasza umowę lub oddać sprawę do komornika. A więc zakup na raty może sprawić, że popadniemy w tarapatu finansowe, a tych powinniśmy się wystrzegać.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here