Czy warto kupować na raty

0
650

Jeśli chcemy kupić meble, sprzęt AGD/RTV, czy też zrobić remont naszej łazienki musimy liczyć się ze sporymi wydatkami. Nie każdego z nas stać na wydatek rzędu kilkuset złotych, gdyż zbyt mocno obciążył by on nasz domowy budżet. Można wprawdzie pożyczyć pieniądze w banku, ale po pierwsze nie każdy może w banku pożyczyć pieniądze, a po drugie, wiąże się to z dodatkowymi kosztami (odsetki, prowizje itp.). Na całe szczęście w wielu sklepach możemy skorzystać z zakupów na raty, dzięki którym nie musimy jednorazowo wydawać dużych kwot.

Zakupy na raty  są oferowane praktycznie we wszystkich sklepach, w których za produkty czy usługi musimy wydać dużą kwotę pieniędzy. Cały mechanizm jest bardzo prosty. Jeśli chcemy kupić coś na raty, musimy złożyć odpowiedni wniosek (zwykle wszystkie formalności przejmują na siebie pracownicy sklepu, a my musimy tylko potwierdzić nasze zamiary) do banku lub do firmy która skredytuje nasze zakupy. Instytucja do której trafił nasz wniosek błyskawicznie go rozpatruje i jeśli decyzja będzie pozytywna, możemy wrócić do domu z naszym zakupem, a płacić za niego będziemy w ratach. Mówiąc więc ogólnie kupując na raty zaciągamy pożyczkę, którą później musimy spłacić.  

Czy warto kupować na raty? Na pewno opcja ta ma kilka plusów. Po pierwsze stać na zakupy bez zbytniego obciążenia domowego budżetu. Kolejnym atutem jest fakt, że zwykle kupując na raty nie płacimy dodatkowych kosztów, gdyż pożyczki te nie są oprocentowane. Oddajemy więc tyle ile wynosi cena za produkt. Na pewno ważna sprawą jest też fakt, że zakupy na raty budują naszą historię kredytową gromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej. Ponadto nie mamy tu zbyt dużych formalności, a większość czynności związanych z pożyczką załatwia za nas pracownik sklepu.

Oczywiście zakupy na raty, mają też swoje minusy. Nie każdy może skorzystać z oferty, zwłaszcza jeśli historia kredytowa kupującego jest zła. Ponadto jeśli kupujemy płacąc ratalnie, zwykle nie możemy korzystać już z innych promocji związanych z zakupem. Nie możemy też negocjować cen w sklepie, co często przy większych zakupach staje się praktyką. Może się też zdarzyć, że zakupy na raty, a raczej pożyczka z której w tym przypadku korzystamy nie jest darmowa, tylko musimy płacić odsetki. Musimy tez liczyć się z częstymi ofertami pożyczkowymi jakie będziemy otrzymywać od banku lub firmy pożyczkowej która udzieliła nam pożyczki.

Musimy sami odpowiedzieć sobie na pytanie czy zakupy na raty są opłacalne. Każdy może mieć tu swoje zdanie, dlatego tez każdy powinien postępować według własnego uznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here