Chociaż większość z nas znajduje się w „wieku produkcyjnym” i w związku z tym pracujemy na etacie lub prowadzimy własną działalność gospodarczą, to jednak każdy z nas kiedyś doczeka się wieku, w którym będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. Możliwość spędzania wolnego czasu w domu z rodziną, podróżowanie, praca w ogrodzie – to tylko część zalet okresu, gdy zakończymy naszą aktywność zawodową. Niestety tą sielankę, może zachwiać nasza sytuacja finansowa. Jak przewidują eksperci, nasze świadczenia jakie uzyskamy z ZUS-u, będą o wiele niższe niż nasza ostatnia wypłata. Czy będziemy więc mogli pozwolić sobie na przejście na emeryturę? I kiedy będzie najlepszy czas by przejść na emeryturę?
Jakie warunki musimy spełnić by przejść na emeryturę? Otóż zdecydowana większość osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku może to zrobić po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego. Obecnie w przypadku kobiet jest to 60 lat a w przypadku mężczyzn 65 lat. Ponadto musimy posiadać w ZUS jakikolwiek okres ubezpieczenia.
A jak będzie wyglądało wyliczanie naszej emerytury? Otóż po uwagę zostanie wzięta kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne które znajdują się na naszym indywidualnym koncie emerytalnym a także wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres przed 1 stycznia 1999 roku). Następnie kwota jaką uzyskamy podzielona zostanie przez średnie trwanie życia. Oczywiście nasza emerytura będzie co roku podnoszona – jeśli warunki finansowe kraju będą na to pozwalać.
Jak widać nasza emerytura będzie tym wyższa, im więcej kapitału zgromadzimy. Mamy na to dwa sposoby. Nasze składki emerytalne powinny być odpowiednio duże, lub też musimy wpłacać pieniądze jak najdłużej. Oznacza to albo wcześniejsze rozpoczęcie pracy (co automatycznie wiąże się z płaceniem składek na przyszłą emeryturę) lub też praca jak najdłużej, nawet gdy osiągniemy już wiek emerytalny. Wszystko więc zależy od nas i od naszym wymagań. Jeśli uważamy że nasza emerytura jest zbyt niska, a jesteśmy w stanie jeszcze pracować, możemy kontynuować naszą pracę zawodową. Oczywiście nie dla każdego jest to idealne rozwiązanie, ale może okazać się że po prostu nie mamy innego wyjścia. Chyba że o naszej przyszłej emeryturze pomyślimy wcześniej.
Aby po nabyciu wieku emerytalnego cieszyć się „wolnością” i być niezależność finansową musimy oszczędzać nasze pieniądze. Możemy to robić na różne sposoby. Kupując Obligacje Skarbowe, inwestując pieniądze w IKE, czy wybierając jakikolwiek instrument finansowy. Według naszego uznania możemy wybrać te bardziej ryzykowne, które mogą nam przynieść większe zyski lub te bardziej bezpieczne, które dadzą nam niższe zyski, ale za to będziemy mieli większą pewność, że nie stracimy naszych pieniędzy. I pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym więcej pieniędzy zgromadzimy. Oznacza to, że naszą aktywność zawodową możemy zakończyć wcześniej lub że na emeryturze będziemy mieli więcej pieniędzy.