Płatności za pomocą Google Pay

0
3070

“Nowoczesność” coraz bardziej wpływa na nasze życie. Wiele rzeczy możemy robić szybciej, z mniejszym wysiłkiem, elektroniczne gadżety coraz częściej znajdują się w naszych kieszeniach czy torebkach. I jak pokazują badania, coraz częściej korzystamy z ułatwień, jakie oferuje nam współczesny Świat. Jedną z nich jest płatność za pomocą telefonu komórkowego. Kiedyś służył nam on tylko do rozmów telefonicznych czy wysyłania wiadomości tekstowych, a dzisiaj może być dla nas np. portfelem. Jedną z aplikacji, które pomagają nam płacić za transakcje smartfonem jest Google Play. W artykule tym postaramy się nieco przybliżyć tę aplikację i pokazać jak z niej korzystać.

Co to Google Pay

Google Pay – wcześniej znana jako Android Pay – to jedna z wielu form płatności mobilnych. Została opracowana przez firmę Google i jest oparta o aplikację posiadającą tę sama nazwę. Można do niej dodać karty płatnicze czy lojalnościowe  i dokonywać płatności mobilnych. Aplikacja jest oparta o technologię HCE czyli działa identycznie jak zbliżeniowe karty debetowe czy kredytowe.

Jak korzystać z Google Pay

Z Google Pay może korzystać praktycznie każdy, oczywiście po spełnieniu kilku warunków. Po pierwsze musimy posiadać telefon z systemem Android w min wersji 4.4 i modułem NFC. Ponadto, musimy być klientem banku, który wdrożył ten system płatności (na szczęście większość dużych polskich banków daje nam taką możliwość). Musimy też posiadać konto Google i pobrać (za darmo) odpowiednią aplikację.

Gdy spełniamy te wszystkie warunki i mamy już pobraną aplikację, musimy do niej dodać naszą kartę płatniczą. To właśnie tę kartę będzie “zastępowała” nasza aplikacja. Po potwierdzeniu całej operacji kodem otrzymanym w wiadomości tekstowej, nasz telefon jest gotowy do działania.

Jak wygląda proces płatności z Google Pay

Cały proces związany z płatnością za pomocą Google Pay jest bardzo prosty. Co ważne, nie musimy nawet uruchamiać naszej aplikacji Wystarczy że “wybudzimy” nasz telefon i zbliżymy go do terminala w sklepie, w którym chcemy zapłacić za zakupy (identycznie jak to robimy za pomocą karty zbliżeniowej). Jeżeli transakcja przekracza 50 zł, musimy na terminalu wpisać PIN naszej karty. Po transakcji na ekranie smartfona powinna wyświetlić się informacja która ją potwierdza. Jeżeli za pośrednictwem Google Pay płacimy w aplikacjach mobilnych Uber czy Allegro, musimy w czasie wyboru formy płatności podać Google Pay i zatwierdzić płatność.

Czy płatność za pomocą Google Pay jest bezpieczna

Na pewno wiele osób zastanawia się teraz, czy płatności za pośrednictwem Google Pay są bezpieczne. I okazuje się że tak. Przede wszystkim dzięki tzw “tokenizacji”. Gdy dodamy kartę do aplikacji, jej numer zostaje zastąpiony przez wirtualny ciąg cyfr. Gdy dokonujemy płatności, sprzedawca dostaje unikatowy token reprezentujący naszą kartę oraz kryptogram (jednorazowy), który jest hasłem. Dzięki temu można w bezpieczny sposób płacić i nikt nie pozna numeru naszej karty. Ponadto aby doszło do transakcji, musimy “wybudzić” nasz telefon za pomocą hasła (jeżeli nie mamy ustawionej blokady telefonu, aplikacja nie będzie działała).

Za korzystanie z aplikacji Google Play nie musimy nic płacić. Jest ona wprowadzana przez kolejne banki a jej właściciel zapowiada wprowadzanie nowych możliwości, które pozwolą na jeszcze wykorzystywanie jej w naszym codziennym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here